Gazeta Wyborcza - Litwa próbuje rozliczać się z Holocaustu
"Chciałam ludzi zszokować i pobudzić do refleksji. Pomyślałam, że jeśli nie ja, to nikt. To był ostatni dzwonek, by znaleźć świadków" - mówi w artykule Agnieszki Filipiak ("Gazeta Wyborcza") Rūta Vanagaitė, autorka wydanej niedawno książki "Mūsiškiai" ("Nasi"), opisującej udział Litwinów w zagładzie Żydów. Na Litwie sprawa kolaboracji z Niemcami i uczestnictwa w Holocauście nadal budzi emocje. "We Francji minęło pół wieku, nim Jacques Chirac przeprosił za zbrodnie na Żydach popełnione przez kolaborantów z Vichy. To co mówić o Litwie..." - stwierdza w artykule Efraim Zuroff, dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala, zajmującego się ściganiem ostatnich żyjących zbrodniarzy hitlerowskich. Zuroff towarzyszył autorce książki w poszukiwaniu świadków mordów na Żydach na Litwie.
Defence24 - Minister obrony Litwy: chcemy stworzyć z Łotwą, Estonią i Polską wspólną obronę przeciwlotniczą
Minister obrony Litwy Juozas Olekas w rozmowie z Witoldem Janczysem dla portalu Defence24.pl mówi o polsko-litewskiej współpracy wojskowej, m. in. o misji Baltic Air Policing czy wspólnej brygadzie polsko-litewsko-ukraińskiej, a także o litewskim wsparciu dla Ukrainy oraz o litewskiej polityce obronnej, w tym kwestii zwiększenia wydatków na obronność i przywróceniu powszechnej służby wojskowej. Zapytany o tegoroczny szczyt NATO w Warszawie, minister odpowiada: "Spodziewamy się, że w trakcie spotkania w Polsce będzie położony nacisk nie tylko na przygotowanie Aliansu do wszystkich niebezpieczeństw w odparciu zagrożeń ze strony Rosji, ale również i Bliskiego Wschodu".
Rzeczpospolita - Ulica Kaczyńskiego w Wilnie. Jednak będzie?
Czy w Wilnie pojawi się ulica Lecha Kaczyńskiego. Zwolennikami uczczenia w stolicy Litwy polskiego prezydenta są mer Remigijus Šimašius, konserwatyści i AWPL. "Jednak już jedna próba nadania imienia tragicznie zmarłego prezydenta Polski ulicy w Wilnie skończyła się niedobrze" - przypomina w artykule w "Rzeczpospolitej" red. Jerzy Haszczyński. Wówczas na przeszkodzie uhonorowaniu Lecha Kaczyńskiego stanęła m. in. kwestia pisowni nazwiska. "Dzisiaj gramatyki litewskiej nie zmienimy. Trochę wspaniałomyślności i ulica by była. Jestem za szybszym upamiętnieniem Lecha Kaczyńskiego, a nie czekaniem na zmianę zasad litewskiej pisowni" - komentuje dla "Rzeczpospolitej" politolog Andrzej Pukszto.
Kurier Wileński - Integracja mniejszości narodowych po estońsku
W Wilnie odbyła się konferencja "Polityka mniejszości narodowych. Przykład Estonii". Organizatorem konferencji był Departament Mniejszości Narodowych przy Rządzie Litwy. "Litwa ma zamiar stworzyć własną długoterminową strategię dotyczącą polityki względem mniejszości narodowych" - relacjonuje "Kurier Wileński". Szefowa Departamentu Vida Montvydaitė zapowiedziała, że w tworzeniu strategii wezmą udział również przedstawiciele mniejszości narodowych. Długoterminowa strategia dotycząca polityki względem mniejszości narodowych ma powstać w ciągu kilku lat.
Przegląd Bałtycki - Rozmowa z Marcinem Łapczyńskim, dyrektorem Instytutu Polskiego w Wilnie
W tym roku Instytut Polski w Wilnie obchodzi 20-lecie działalności. "Chciałbym, aby Instytut wkroczył w kolejne swoje dwudziestolecie jako instytucja nowoczesna, która umie wykorzystać nowe metody komunikacji, jest obecna nie tylko w Wilnie, Kownie i Kłajpedzie, ale także w mniejszych miejscowościach, która organizuje interesujące dla wszystkich projekty" - mówi dyrektor Instytutu, Marcin Łapczyński, w rozmowie z Kazimierzem Popławskim z portalu Przegląd Bałtycki.
Kultura Enter - DZIAŁ WSCHODNI. Litewskie spojrzenie na Wschód
"Polska nie żąda niczego, co byłoby sprzeczne z normami europejskimi, żąda praw, które Litwini mają w Polsce od dawna" - mówi litewski politolog i analityk Marius Laurinavičius w rozmowie z Antonim Radczenką (Radio "Znad Wilii") dla internetowego portalu Kultura Enter. "Utrudnianie życia polskiej mniejszości na Litwie jest niepoważne, zwłaszcza że Polska jest naszym unijnym partnerem" - dodaje Laurinavičius. W rozmowie szeroko zostały omówione także kwestie polityki obronnej i bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji.
Rzeczpospolita - Sąsiedztwo, które zobowiązuje
16 lutego Litwa obchodziła 98. rocznicę odrodzenia państwowości. "Ostatnie stulecie miało fundamentalne znaczenie w kształtowaniu się niepodległej, współczesnej Litwy" - pisze w okolicznościowym artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Ambasador Litwy w Warszawie, Šarūnas Adomavičius. Głównym wątkiem tekstu są dobrosąsiedzkie stosunki Litwy z Polską. Przypominając wspólne momenty w historii obu narodów, ambasador stwierdza: "Dzisiejsza współpraca Litwy i Polski, oparta na ideałach niepodległości i wolności, jest aktualna nie tylko ze względu na historyczne doświadczenia, ale także na zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie". Adomavičius podkreśla znaczenie współpracy polsko-litewskiej na polu ekonomicznym, energetycznym, kulturalnym oraz rolę mniejszości narodowych. "Spoglądając w przyszłość, jesteśmy przekonani, że tradycje dobrosąsiedztwa oraz litewsko-polskie stosunki dyplomatyczne będą się pogłębiały na wszystkich płaszczyznach" - konkluduje ambasador.