Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 4-10 kwietnia 2016 r.:
Rzeczpospolita - Kolejne przedsięwzięcia LITPOLUKRBRIG
Grupa Koordynacyjna Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady (LitPolUkrBrig) przedyskutowała udział dowództwa oraz jednostek afiliowanych w ćwiczeniach wojskowych. Obecnie żołnierze LitPolUkrBrig ćwiczą planowanie i prowadzenie operacji stabilizacyjnych. Trening potrwa dwa miesiące i skupi się na synchronizacji procedur i doskonaleniu działań Brygady. Realizowany scenariusz jest kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia pełnej zdolności operacyjnej. Na początku marca delegacja Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady przebywała na Bałkanach. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w prowadzeniu działań reagowania kryzysowego oraz operacjach humanitarnych.
Eastbook - Do Wilna, Grodna i Lwowa. Pociągiem?
"Mimo wcześniejszych zapowiedzi nadal nie można pojechać koleją na Litwę. Na kilka dni przed premierą, PKP Intercity zakomunikowało, że pociąg Hańcza z Krakowa przez Warszawę do Kowna nadal będzie kończyć swój bieg w Suwałkach" - pisze na portalu Eastbook Marcin Prengowski. Na realizację czeka projekt połączenia kolejowego RailBaltica, łączącego także stolice krajów bałtyckich. W artykule również o obecnych i perspektywicznych możliwościach podróży koleją z Polski na Białoruś i Ukrainę.
Radio Znad Wilii - PKD: Dzisiaj Mackiewicz znalazłby więcej przyjaciół
W czwartek, 7 kwietnia, w Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Kościele Św. Michała w Wilnie odbyło się spotkanie, organizowane przez Polski Klub Dyskusyjny poświęcone litewskiemu wydaniu książki Józefa Mackiewicza "Prawda w oczy nie kole". Jak relacjonuje "Radio Znad Wilii" w trakcie dyskusji historyk Nerijus Šepetys mówił, że największa wartość książek Mackiewicza polega na tym, że autor nawet w najbardziej trudnych czasach potrafił mówić prawdę: "Jest czymś łatwym mówienie o rzeczach oczywistych. O czymś co ciebie nie dotyczy. Prawda, o którą chodzi autorowi, jednak nie na tym polega. On mówił o rzeczach ważnych dla wszystkich".
Polka (znowu) na Litwie - Aborcja na Litwie. Inny świat
W Polsce trwa debata na temat aborcji, wywołana projektem ustawy zaostrzającej obecnie istniejące przepisy. A jak wygląda sytuacja na Litwie? "Przerywanie ciąży dozwolone jest do 12 tyg., bez ograniczeń. Później tylko do 22 tyg. ze względu na zdrowie matki czy wady dziecka. Aborcja z powodów zdrowotnych jest bezpłatna, w pozostałych przypadkach - na koszt pacjentki" - informuje dziennikarka Gazeta Wyborcza Agnieszka Filipiak we wpisie na swoim autorskim blogu. Obecnie te kwestie są regulowane rozporządzeniem ministra. "Prędzej czy później Litwa będzie musiała rozpocząć dyskusję na ten temat, by uregulować aborcję na poziomie ustawy" - zauważa autorka.