poniedziałek, 9 listopada 2015

Przegląd mediów 2-8 listopada 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 2-8 listopada 2015 r.:


Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to czas, w którym wspomina się tych, którzy odeszli, odwiedza się ich miejsca pochówku, oddaje im cześć. Portal Wilnoteka przypomina o osobach zasłużonych dla Wilna, Wileńszczyzny, dla Polaków na Litwie i z Wileńszczyzną związanych, zmarłych w ciągu ostatnich miesięcy: Franciszku Walickim, Tadeuszu Konwickim, Wacławie Pacyno, Jadwidze Piłsudskiej-Jaraczewskiej i innych...


"W komentarzach i opiniach po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Polsce przeważają głosy oczekujące poprawy relacji dwustronnych. Litewscy komentatorzy liczą również na to, że Polska wraz z Litwą będzie prowadzić stanowczą politykę wobec Rosji" - informuje portal Przegląd Bałtycki. Artykuł cytuje opinie redaktor naczelnej portalu Delfi Moniki Garbačiauskaitė-Budrienė, redaktora portalu 15min.lt Pauliusa Gritėnasa oraz analityka Centrum Studiów Europy Wschodniej (Rytų Europos studijų centras) Linasa Kojali.


Jak informuje portal Radia Znad Wilii ponad 10 tys. zniczy ofiarowanych przez wilnian, a także przez Polaków zza granicy, zapalono w dzień Wszystkich Świętych na wileńskim Cmentarzu na Rossie. Akcja "Światełko dla Rossy" organizowana jest od 5 lat, jej organizatorami są Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie i Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. "Akcja stała się już tradycją, dla harcerzy jest to przede wszystkim pole służby, ale jest to też okazja, aby pobyć razem całym związkiem" - mówi uczestniczący w akcji harcerz Paweł Giliauskas. "Stara Rossa liczy już 214 lat. Tutaj nie przyjdą najbliżsi osób, które są pochowane na tym cmentarzu, bo ich nie ma. A więc my zróbmy to za nich. Tylko my możemy uczcić pamięć naszych przodków" - mówiła w rozmowie z Radiem Znad Wilii prezes Komitetu Alicja Klimaszewska. Kwesty na rzecz Rossy odbywały się przez cały weekend na cmentarzach Wileńszczyzny, a także w Warszawie i w Poznaniu.


Nakładem Wydawnictwa Karakter ukazała się książka "Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata". Autorem tekstu jest dziennikarz Max Cegielski, zdjęć - fotograf Mikołaj Długosz. "Wielki gracz" to biografia podróżnika i etnografa Bronisława Grąbczewskiego (1855-1926), pochodzącego ze żmudzkiej szlachty, urodzonego w Kownatowie koło Telsz, syna powstańca styczniowego. Po zaciągnięciu się do służby w armii carskiej Grąbczewski został skierowany do Azji Środkowej, gdzie brał udział w rozmaitych pracach badawczych, ale także w działaniach wywiadowczych. Szlakiem Grąbczewskiego wyruszają autorzy książki: "Ta podwójna podróż – w czasie i przestrzeni – pozwala spojrzeć z innej perspektywy na naszą historię, uwikłanie w proces kolonizacji i ambiwalentne związki Polski ze Wschodem".

Nowa Europa Wschodnia - Być czy mieć

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym przewidującą możliwość używania języków mniejszości jako pomocniczych na poziomie powiatów. Weto prezydenta w kontekście skomplikowanych stosunków polsko-litewskich komentuje publicysta "Nowej Europy Wschodniej" Krzysztof Kolanowski: "Weto prezydenta pokazuje, że ustalanie ram prawnych dla funkcjonowania mniejszości narodowych również w Polsce nie przebiega bez trudności. Oczywiście, takie argumenty mają usprawiedliwić utrzymanie status quo na Litwie - Litwini mogą spytać, dlaczego mają być bardziej papiescy niż papież".

Studium Europy Wschodniej - Nagroda im. Juliusza Bardacha - nabór prac

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego informuje o organizowanym przez Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego konkursie na Nagrodę im. Juliusza Bardacha dla najlepszych prac magisterskich i doktorskich, dotyczących problematyki spuścizny państwowej, prawnej i kulturalnej Wielkiego Księstwa Litewskiego w XIX-XX wieku, lub analizujących problemy związane z historią co najmniej dwóch krajów ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego: Białorusi, Litwy, Polski i Ukrainy. Termin zgłaszania prac upływa 15 grudnia 2015 r.


Wczoraj w Bukareszcie spotkali się przywódcy dziewięciu krajów stanowiących "wschodnią flankę" NATO: Rumunii, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier i Bułgarii. Litwę reprezentowała prezydent Dalia Grybauskaitė. Głównym punktem obrad było przyjęcie wspólnej deklaracji, która ma być głosem w dyskusji w sprawie przyszłości NATO na wschodzie Europy. Przywódcy podkreślili, że winna obecnej sytuacji w Europie jest Rosja, która "dokonała nielegalnej aneksji Krymu" i prezentuje "agresywną postawę" wobec swoich sąsiadów. Zadeklarowali również, że będą wspólnie uczestniczyli w działaniach zmierzających do utrzymywania stałej obecności wojskowej w Europie Środkowo-Wschodniej, "tam, gdzie będzie to potrzebne".


Polska kończy swój odcinek mostu energetycznego z Litwą - informuje Biznes Alert: wczoraj Polskie Sieci Elektroenergetyczne dokonały odbioru strategicznego i przekazania do eksploatacji linii Ełk Bis-granica Polski. Jest to ostatni po stronie polskiej element realizowanego projektu budowy mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa (‪LitPolLink‬). Linia ta zostanie połączona z budowaną przez litewskiego operatora LitGrid linią Olita-granica Litwy. Zakończenie prac po stronie litewskiej jest planowane w listopadzie.


17 listopada (wtorek) w godz. 14:00-18:00 odbędzie się konferencja "Grupa Bałtycka. Nowa wspólnota interesów w odpowiedzi na kryzys współpracy wyszehradzkiej?" organizowana przez Instytut Spraw Publicznych. W czasie konferencji zaprezentowane zostaną wyniki badania opinii publicznej i raportu "Grupa Bałtycka: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia. W poszukiwaniu wspólnych interesów". W dyskusji pt. "Przyszłość współpracy polsko-bałtyckiej" wezmą udział: Maria Przełomiec (TVP Info, Polska), Greta Monika Tučkutė (Centre for Geopolitical Studies, Litwa), Andis Kudors (Centre for East European Policy Studies, Łotwa) oraz Martin Hurt (International Centre for Defence and Security, Estonia). Konferencja odbędzie się w Centrum Prasowe PAP w Warszawie (ul. Bracka 6/8).


W czwartek, 5 listopada ruszyło w Wilnie Europos šalių kino forumas "Scanorama" (Europejskie Forum Filmowe "Scanorama"), jedno z największych tego rodzaju wydarzeń na Litwie, w ramach którego prezentowanych jest ponad 100 filmów z różnych krajów europejskich. W tym roku Polskę reprezentują trzy obrazy: "Czerwony pająk" w reżyserii Marcina Koszałki, "Mów mi Marianna" Karoliny Bielawskiej oraz "Kosmos" Andrzeja Żuławskiego. W Wilnie impreza potrwa do 15 listopada. Forum odbędzie się również w innych litewskich miastach: w Kownie (12-22 listopada), Kłajpedzie (13-19 listopada) oraz Szawlach (19-22 listopada). Ze szczegółowym programem można zapoznać się na stronie Forum. Partnerem wydarzenia jest Instytut Polski w Wilnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz