W poniedziałek, 14 grudnia, odbyła się oficjalna inauguracja projektu LitPolLink - polsko-litewskiego mostu energetycznego. Dzięki realizacji tej inwestycji domknięty zostanie tzw. "Baltic Ring" - system połączeń energetycznych wokół Morza Bałtyckiego. "Inwestycja jest częściowo finansowana przez Unię Europejską. Łączna wielkość nakładów poniesionych po stronie polskiej na realizację projektu budowy mostu elektroenergetycznego to ok. 1,8 mld złotych, z czego dofinansowanie unijne wynosi ok. 868 mln zł" - przypomina portal Energetyka24.
Kurier Wileński - Litwa zintegrowała się z sieciami energetycznymi Europy Zachodniej
O ceremonii otwarcia LitPolLink oraz NordBalt (połączenie elektroenergetyczne Litwy ze Szwecją) pisze również "Kurier Wileński". Uroczystość miała miejsce w Pałacu Władców, uczestniczyli w niej prezydent Dalia Grybauskaitė, premier Algirdas Butkevičius, minister energetyki Rokas Masiulis ze strony litewskiej wicepremier Mateusz Morawiecki, minister energetyki Krzysztof Tchórzewski ze strony polskiej, a także premier Łotwy Laimdota Straujuma, premier Estonii Taavi Roivas, minister energetyki Szwecji Ibrahim Baylan oraz dyrektorzy spółek z Litwy, Polski i Szwecji, które realizowały projekt.
Wicepremier Mateusz Morawiecki, który gościł w Wilnie z okazji oficjalnej inauguracji projektu LitPolLink spotkał się także z przedstawicielami społeczności polskiej na Litwie: liderem AWPL Waldemarem Tomaszewskim oraz sygnatariuszem Aktu Niepodległości Litwy mec. Czesławem Okińczycem. W spotkaniu uczestniczyli również ambasador RP w Wilnie Jarosław Czubiński oraz sekretarz stanu w MSZ odpowiedzialny m. in. za politykę polonijną, Jan Dziedziczak.
Tygodnik Powszechny - Dodatek: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis
W numerze 50 "Tygodnika Powszechnego" ukazał się specjalny dodatek poświęcony twórczości wybitnego litewskiego malarza i kompozytora Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa (1875-1911). Towarzyszy on wystawie "Čiurlionis. Litewska opowieść", którą można do 31 stycznia 2016 r. oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. W dodatku znalazły się eseje i artykuły na temat osoby Čiurlionisa i jego dzieł, a wśród autorów m. in. litewski eseista Tomas Venclova, muzykolog Marcin Gmys, historyk sztuki Wiesław Juszczak i krytyk Piotr Kosiewski, a także wywiad z kuratorką wystawy Natalią Żak.
Rzeczpospolita - Troska o szkoły. Litwini kokietują Polaków
W ubiegły czwartek litewski Sejm przyjął rezolucję w sprawie szkół mniejszości narodowych. W rezolucji posłowie stwierdzają, że Litwa w dalszym ciągu będzie zapewniać mniejszościom warunki do nauki w szkołach. Inicjatorem uchwały był przedstawiciel Liberałów i były minister edukacji Gintaras Steponavičius. O szczegółach tej inicjatywy pisze w "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński. "Stepanavičiusa z pewnością można krytykować za wiele rzeczy, jak chociażby za nowelizację ustawy o oświacie, jednak intencje i wymowa rezolucji były słuszne" - tak sprawę komentuje w artykule dziennikarz portalu Radio Znad Wilii Antoni Radczenko.