środa, 9 grudnia 2015

Przegląd mediów 23 listopada-6 grudnia 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 23 listopada-6 grudnia 2015 r.:


Nakładem Wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej ukazała się książka Piotra Kępińskiego i Herkusa Kunčiusa "Rozmowa Litwina z Polakiem": to zapis rozmowy dwóch literatów średniego pokolenia. Książka powstała w Wilnie w 2014 r. O książce opowiada Piotr Kępiński w wywiadzie z Łukaszem Grzesiczakiem w "Gazecie Wyborczej": "Chcieliśmy, żeby 'Rozmowa Litwina z Polakiem' była przede wszystkim opowieścią o nas samych. A dopiero na drugim planie o literaturze, muzyce, historii i polityce. Chcieliśmy udowodnić, że Litwin i Polak nie muszą w codziennej dyskusji wykłócać się o Żeligowskiego czy Piłsudskiego albo o prawa mniejszości polskiej na Wileńszczyźnie".


O nowym numerze kwartalnika "Herito", który ukazał się niedawno, poświęconym regionowi Morza Bałtyckiego pisze na portalu Przegląd Bałtycki Kazimierz Popławski: "Numer 20 Kwartalnika Herito, pt. 'Balticum', jest jedną z nielicznych (a może jedyną?) monografii, które tak szeroko i wieloaspektowo przybliżają zagadnienie tożsamości i wspólnoty regionu bałtyckiego. Czytelnik znajdzie w numerze szereg tropów, gdzie szukać podstaw poczucia wspólnoty, na jakim fundamencie może ona się wytworzyć i rozwijać. Co więcej 'Balticum' wychodzi poza rozważania czysto historyczne i polityczne łącząc teraźniejszość z często wcześniej niedostrzeganymi elementami spajającymi kultury nadbałtyckich państw".


Konferencję "Pomiędzy integracją a wyłączeniem: prawa językowe mniejszości narodowych w Europie" zorganizowaną w Wilnie przez Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy relacjonuje "Kurier Wileński". "Dyskusja na temat językowych praw mniejszości narodowych w sferze publicznej jest często zdominowana przez emocje poszczególnych polityków. Chcieliśmy skupić się na akademickim naukowym podejściu i tak naprawdę pokazać trendy w ochronie praw językowych mniejszości narodowych, które obecnie przeważają w Europie" - tłumaczy w wypowiedzi dla "Kuriera" sekretarz naukowa SNPL dr Elżbieta Kuzborska.


Konferencję "Pomiędzy integracją a wyłączeniem: prawa językowe mniejszości narodowych w Europie", która odbyła się 27 listopada w Wilnie relacjonuje portal L24.lt. W artykule przytoczone zostały wypowiedzi uczestników konferencji m. in. przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w Genewie Belén Rodriguez de Alba, która podkreśliła, że "dobrze się dzieje, jeśli państwo promuje naukę języków mniejszości i naukę w tych językach, zaś akty prawne powinny być przychylne dla mniejszości, prawo stanowione w tym zakresie powinno być konsultowane z przedstawicielami mniejszości, a wymagania dotyczące znajomości języka państwowego powinny być racjonalne".


Organizatorem ubiegłotygodniowej konferencji "Pomiędzy integracją a wyłączeniem: prawa językowe mniejszości narodowych w Europie" było Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy. Portal Radia Znad Wilii przeprowadził rozmowę z sekretarzem naukowym SNPL dr. Elżbietą Kuzborską, która była jednym z uczestników konferencji. "Kwestie, które były szczególnie zaakcentowane podczas konferencji, trafiają w nurt ogólnolitewskiej dyskusji na ten temat. Jak zaznaczono w niejednym wystąpieniu, imię i nazwisko są dobrem osobistym, które jest ściśle powiązane z godnością człowieka" - mówi w rozmowie dr Elżbieta Kuzborska.


Wczoraj wieczorem w Warszawie po raz 15. wręczone zostały Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Laureatami zostali: prof. Tomas Venclova, światowej sławy litewski poeta i eseista oraz Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego w Kownie. Laureaci zostali wyróżnieni za "budowanie dobrosąsiedzkich stosunków w Europie Środkowo-Wschodniej". Nagroda im. Jerzego Giedroycia została ustanowiona w 2001 r. przez redakcję "Rzeczpospolitej", w pierwszą rocznicę śmierci "Księcia z Maisons-Laffitte".


Laureat tegorocznej edycji Nagrody im. Jerzego Giedroycia, prof. Tomas Venclova, odpowiada na pytania "Rzeczpospolitej", o sytuację w Rosji, o samego Jerzego Giedroycia, a także o stosunki polsko-litewskie i szanse rozwiązania problemów: "Sprawy, o które idzie, są naprawdę drobne. Mówimy o pisowni nazwisk i dwujęzycznych nazwach. Moim zdaniem łatwo rozwiązać tę kwestię, stosując się do standardów europejskich - nie obrażając ani Polaków, ani Litwinów" - uważa wybitny litewski intelektualista.


Nagrodę im. Jerzego Giedroycia otrzymał również Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego z Kowna, łączący znanych intelektualistów z Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy i innych krajów. W imieniu Instytutu nagrodę odebrali doc. Andrzej Pukszto i dr Rūstis Kamuntavičius. "Bardzo mało jest dzisiaj w naszych społecznościach autorefleksji. Rzadko próbujemy krytyczne myśleć o samych sobie i spojrzeć na siebie oczami sąsiadów" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Kamuntavičius.

Polski Instytut Sztuki Filmowej - Rozmowa z Lianą Ruokytė-Jonsson

Podczas 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyło się Polsko-Litewskie Spotkanie Koprodukcyjne podsumowujące wspólne działania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Lietuvos kino centras na rzecz zainicjowania polsko-litewskich koprodukcji. O szczegółach tej inicjatywy, perspektywach polsko-litewskiej współpracy filmowej, kondycji kinematografii litewskiej oraz odbiorze kina polskiego na Litwie opowiada Liana Ruokytė-Jonsson z LKC.


"Dostrzegamy aktywność Polaków na Litwie" - mówi w rozmowie z portalem Radia Znad Wilii szef gabinetu prezydenta RP Adam Kwiatkowski, odpowiadający za koordynację prac Biura ds. Kontaktu z Polakami za Granicą w Kancelarii Prezydenta. W rozmowie poruszone zostały kwestie związane z problemami polskiej społeczności na Litwie i oczekiwaniami władz polskich. Jednocześnie Adam Kwiatkowski wyraził zadowolenie z aktywności Polaków na Litwie: "Cieszy to, że coraz więcej Polaków pełni na Litwie różne funkcje, funkcje samorządowe, funkcje z wyboru, że Polacy głosują na swoich rodaków, a ci później ich reprezentują na odpowiednich szczeblach władzy. Myślę, że to ważne, że jest ich coraz więcej, i że pokazują, że potrafią być dobrymi gospodarzami, nawet w niesprzyjających warunkach".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz