Ośrodek Studiów Wschodnich - Między kontynuacją a adaptacją: polityka bezpieczeństwa i siły zbrojne państw bałtyckich
W najnowszej analizie Ośrodka Studiów Wschodnich dotyczącej polityki bezpieczeństwa krajów bałtyckich Piotr Szymański pisze o działaniach podjętych przez władze tych krajów w reakcji na wzrost zagrożeń w regionie (przede wszystkim na aneksję Krymu i zwiększenie rosyjskiej aktywności militarnej): "Zmiany w polityce bezpieczeństwa i siłach zbrojnych Litwy, Łotwy i Estonii obejmują m.in. podniesienie wydatków obronnych, wzrost liczby żołnierzy i członków ochotniczych formacji obrony terytorialnej, przyspieszenie programów modernizacyjnych, a w przypadku Litwy wznowienie poboru".
Gazeta Wyborcza - Kraków był dla Litwinów bramą na Zachód
Dziennikarz Gazety Wyborczej Kraków Łukasz Grzesiczak wybrał się na spacer litewskimi śladami w Krakowie. Na trasie spaceru znalazły się tak znane punkty topograficzne Krakowa jak pomniki: Grunwaldzki czy Mickiewicza, Jama Michalika czy krypta na Skałce. Plan spaceru opracował badacz kultury litewskiej i jej popularyzator w Polsce dr Kamil Pecela (Wydział Polonistyki UJ). Pomysł spaceru powstał w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie przy okazji wystawy twórczości Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa "Litewska opowieść". Celem wydarzeń towarzyszących wystawie jest m. in. "promocja wydarzeń i postaci związanych z litewską kulturą, które w Krakowie są słabo znane, a często zapomniane".
Kurier Wileński - Ks. Tadeusz Krahel: "Utrzymać wiarę i polskość"
Ks. dr Tadeusz Krahel jest historykiem Kościoła, w szczególności zajmuje się historią Archidiecezji Wileńskiej, z którą sam jest związany. Dziejom Archidiecezji i katolicyzmu na Wileńszczyźnie poświęcił szereg książek i publikacji. Obecnie ks. dr Krahel pracuje nad książką poświęconą martyrologii duchowieństwa wileńskiej w czasie II wojny światowej. "Pozostało mi jeszcze sporo pracy. Jest to temat trudny do opracowania, gdyż dotyczy bardzo dużego obszaru, od Puszczy Białowieskiej na południu po rzekę Dźwinę na północy, znajdującego się w granicach trzech państw — Białorusi, Litwy i Polski. Archidiecezja Wileńska była największą diecezją w przedwojennej Polsce. Starałem się odwiedzić jak najwięcej parafii, aby z rozmów z ludźmi, z wywiadów z księżmi, zebrać jak najwięcej informacji o wojennych losach księży" - mówi ks. Krahel w rozmowie z Kurierem Wileńskim.
Polskie Radio Dwójka - Cmentarz Na Rossie. "Lekcje polskiej historii"
Tematem audycji "Przestrzenie kultury" (z cyklu "Mikrokosmosy") na antenie Programu 2 Polskiego Radia z 29 listopada był Cmentarz na Rossie. Na tej najbardziej znanej wileńskiej nekropolii spoczywają m. in. weterani powstania styczniowego, żołnierze polegli w latach 1918-1919 czy żołnierze Armii Krajowej. Najczęściej odwiedzanym miejscem na cmentarzu jest Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie złożone zostało serce Marszałka Józefa Piłsudskiego. O opiece nad wileńskim cmentarzem opowiada w audycji Alicja Klimaszewska, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.
Narodowy Instytut Dziedzictwa - Departament Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury Republiki Litewskiej i Narodowy Instytut Dziedzictwa - prozumienie o współpracy
W ubiegły czwartek, 10 grudnia, w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Departamentem Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury Litwy a Narodowym Instytutem Dziedzictwa. W ramach porozumienia Strony deklarują wolę współpracy w różnych obszarach związanych z ochroną obiektów dziedzictwa kulturowego znajdujących się na terytoriach obydwu Państw, związanych z ich wspólną historią i kulturą. Poza uroczystością podpisania porozumienia o współpracy przedstawiciele strony litewskiej mieli okazję zwiedzić Łazienki Królewskie oraz odwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Program Bałtycki Radia Wnet - Dymisja rządu na Łotwie. Czy mieszkańcy Wilna czują się bezpiecznie? Konferencja o prawach językowych mniejszości narodowych
Gośćmi grudniowego Programu Bałtyckiego Radia Wnet byli: red. Małgorzata Kozicz z Radia Znad Wilii oraz dr Elżbieta Kuzborska ze Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy. Tematem rozmowy z pierwszym gościem były spory między prezydent Litwy a szefem rządu i ministrem spraw wewnętrznych na tle incydentu z pościgiem policji za uzbrojonym mężczyzną po ulicach Wilna. Rozmowa z Elżbietą Kuzborską była z kolei poświęcona konferencji o prawach językowych mniejszości narodowych zorganizowana przez SNPL.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz