poniedziałek, 14 marca 2016

Przegląd mediów 22 lutego-13 marca 2016 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 22 lutego-13 marca 2016 r.:


24 lutego w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Polski Klub Dyskusyjny, którego gościem był litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius. Szef litewskiej dyplomacji opowiadał głównie o stosunkach polsko-litewskich, w tym o relacjach z szefami polskiego MSZ i sytuacji polskiej mniejszości na Litwie. "Nie chcę negować problemów, które naprawdę istnieją. Jednak wszystkie wspólne projekty mówią o tym, że nie ma jakiegoś ochłodzenia w relacjach" - stwierdził minister, wskazując na udane polsko-litewskie przedsięwzięcia w sektorze energetycznym i obronnym.


Ośrodek Analiz Strategicznych - Polsko-litewski węzeł gordyjski

O polsko-litewskim "węźle gordyjskim" pisze Bartosz Światłowski w analizie Ośrodka Analiz Strategicznych. Jak kształtowały się stosunki między Polską a Litwą w ostatnich latach, jakie są przyczyny problemów i jak doprowadzić do ich rozwiązania? "Polska musi umieć połączyć dbałość o interesy polskiej mniejszości z dbałością o realizację interesów narodowych, dla których zagrożeniem jest Rosja. Lata, w których polska polityka zagraniczna w odniesieniu do Litwy przechodziła ze skrajności w skrajność nie służyły ani mniejszości, ani racji stanu RP" - stwierdza autor analizy.



Piotr Kępiński i Herkus Kunčius, współautorzy wydanej niedawno przez Wydawnictwo KEW książki "Rozmowa Litwina z Polakiem" spotkali się z wileńskimi czytelnikami - okazją były Targi Książki w Wilnie. "Paradoksalnie, rozmowa Polaka z Litwinem brzmi bardziej naturalnie niż z jakimkolwiek innym sąsiadem. Mimo że jesteśmy teraz podzieleni i trudno nam przebrnąć przez niektóre kwestie, byłby wstyd, gdybyśmy się nie dogadali" - mówił Piotr Kępiński, zaś Herkus Kunčius dodawał: "Mówiliśmy o wydarzeniach, których byliśmy świadkami, dlatego myślę, że jest w tym jakiś procent obiektywności. W każdym razie jest to mniej subiektywne, niż gdybyśmy mówili o mitach dziewiętnastego wieku".


"Litewscy Polacy od dawna konfrontowani są z zarzutami, że sympatyzują z Rosjanami" - pisze Witold Janczys w artykule dla serwisu polskiego Deutsche Welle. Czy Kreml może wykorzystać Polaków do wojny hybrydowej na Litwie? Odpowiedzi na to szukają Robert Mickiewicz ("Kurier Wileński"), blogger Aleksander Radczenko, posłowie Arvydas Anušauskas (TS-LKD) i Jarosław Narkiewicz (AWPL) oraz Witold Jurasz (Ośrodek Analiz Strategicznych). "Polacy na Litwie są to zwykli ludzie, którzy wierni polskim korzeniom, są równocześnie lojalni wobec Litwy, choć mają pewien żal do Wilna za to, że nie stosuje się do norm Unii Europejskiej dotyczących mniejszości narodowych" - tłumaczy ten ostatni.

Nowa Europa Wschodnia - Wałęsa, Landsbergis - oskarżenia

W Polsce nie ustają spory wokół kwestii domniemanej współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Na Litwie podobne emocje budzi przeszłość pierwszego przywódcy niepodległego państwa, Vytautasa Landsbergisa. Czy historyczny lider Sąjūdisu współpracował z KGB? Szerzej o sprawie pisze Aleksander Radczenko w artykule dla "Nowej Europy Wschodniej": "Tak czy inaczej, rzekoma lub prawdziwa współpraca Vytautasa Landsbergisa i Lecha Wałęsy nie odbierze im ich miejsca na kartach historii. Na zawsze pozostaną symbolami walki z komunizmem, z dyktaturą, z okupantem".


Od 5 lat 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - uczestników antysowieckiego podziemia niepodległościowego. Z wkraczającymi wojskami sowieckimi walczyli także żołnierze Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. "Straty spośród walczących w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie szacunkowo są oceniane na około 200 Żołnierzy Wyklętych" - wyjaśnia prof. Jarosław Wołkonowski, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego Filii w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku. "Aby dzień 1 marca był dla Polaków na Litwie znany i utrwaliłby się w świadomości społecznej, należy podjąć działania, mające na celu przywrócenie pamięci Żołnierzom Wyklętym i oddania im należytego hołdu" - uważa historyk.


Podczas wiosennej sesji litewskiego Sejmu rozpatrywane będą projekty ustaw dotyczących pisowni nazwisk w dokumentach. Nie wiadomo, który projekt poprze parlamentarna większość. Potrzebę rozwiązania kwestii pisowni nazwisk zauważył obecny rząd premiera Algirdasa Butkevičiusa. Na rozpatrzenie oczekują trzy projekty: socjaldemokratów, który zezwala na oryginalny zapis łącznie ze znakami diakrytycznymi, konserwatystów, który zezwala na zapis nielitewskich nazwisk w oryginale, ale tylko na dalszych stronach paszportu oraz obywatelski projekt nie różniący się zbytnio od projektu konserwatystów – zapis w języku nielitewskim na dalszych stronach paszportu.


Antoni Radczenko (Radio Znad Wilii) dla "Kultury Enter" o tym, jak Litwa reaguje na ogólnoeuropejski kryzys migracyjny - w artykule zarówno o reakcjach polityków, jak i postawach społecznych. Zgodnie z unijnymi ustaleniami Litwa ma przyjąć 1105 uchodźców z Syrii, Iraku i Erytrei. Na ich przyjęcie zgodził się rząd Algirdasa Butkevičiusa. "Kryzys migracyjny spowodowany sytuacją na Bliskim Wschodzie, który obecnie jest największym problemem w Europie i wywołuje skrajne oraz burzliwe dyskusje na najwyższym szczeblu, na Litwie raczej nie wpływa na dyskurs społeczny" - stwierdza autor artykułu.


Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius udzielił wywiadu Ryszardowi Rotkiewiczowi z polskojęzycznej redakcji portalu PL DELFI. Rozmówcy skupili się głównie na stosunkach polsko-litewskich: "Pragmatyczne interesy dyktują swoje warunki i zasady, które są skierowane na budowanie pozytywnego fundamentu, pozytywnych stosunków, a nie na eskalację konfliktu. Sam konflikt jest sztuczny, sztucznie wzniecany i podtrzymywany przez uprzedzenia" - uważa szef litewskiej dyplomacji. Jaki jest sposób na poprawę relacji? "Politycy, dziennikarze, przedsiębiorcy, naukowcy, wszyscy powinniśmy się udzielać na rzecz polepszenia stosunków naszych narodów" - stwierdza Linkevičius.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz