poniedziałek, 28 września 2015

Przegląd mediów 21-27 września 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 21-27 września 2015 r.:


"Zawsze mówię, że unikalność Wilna polega na tym, że to miasto jest jak chór, w którym każda narodowość jednocześnie śpiewa swoim językiem" - mówi w rozmowie z portalem Przegląd Bałtycki Kristina Sabaliauskaite, autorka powieści "Silva Rerum". "Wilno nie może być przeczytane jednym językiem czy przez pamięć wyłącznie jednej narodowości. Więc całe piękno Wilna tkwi w tym, że ten sam róg ulicy opowiada jedną historię dla litewsko- i dawnych polskojęzycznych Litwinów, a drugą dla Żyda czy Rosjanina, Niemca czy Francuza" - twierdzi pisarka. Jej powieść ukazała się niedawno w Polsce nakładem Wydawnictwa Znak.


22 września na Litwie obchodzony był Dzień Zagłady Żydów. Główne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, korpusu dyplomatycznego i organizacji społecznych odbyły się przed Memoriałem Ponarskim. "Wykreślić, zapomnieć o tamtej zbrodni, która została dokonana na narodzie żydowskim w tamtych latach, to byłoby to samo co poprzeć tę zbrodnię" - mówiła w czasie uroczystości przewodnicząca Sejmu Litwy Loreta Graužinienė. 


"Ponary powinny istnieć w świadomości narodowej" - mówi w rozmowie z "Kurierem Wileńskim" Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, celem którego jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni ponarskiej i ocalenie jej od zapomnienia. Na terenie nieukończonej sowieckiej bazy paliwowej Niemcy wraz z litewskimi kolaborantami wymordowali ok. 100 tys. osób, w tym Żydów, Polaków, Tatarów czy Cyganów. Wśród ok. 20 tys. zamordowanych Polaków byli przedstawiciele wileńskiej inteligencji, np. światowej sławy lekarz, prof. Kazimierz Pelczar.

Inna Wileńszczyzna jest możliwa - Pożyteczni w natarciu

Na Litwie trwa zbieranie podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która ma umożliwić zapis imion i nazwisk w językach oryginalnych na dalszych stronach paszportu. Inicjatorami przedsięwzięcia są działacze skupieni w tzw. Tłoce (lit. Talka) "na rzecz państwowego języka litewskiego", kojarzeni głównie z nurtem nacjonalistycznym. Krytyczny wobec inicjatywy jest publicysta Aleksander Radczenko, autor bloga "Inna Wileńszczyzna jest możliwa": "(Inicjatywa) jeśli dojdzie do skutku może raz i na zawsze pogrzebać szanse na polubowne załatwienie kwestii pisowni nazwisk".

Ośrodek Studiów Wschodnich - Państwa bałtyckie wobec problemu uchodźców

Jedna z ostatnich analiz Ośrodka Studiów Wschodnich poświęcona jest postawie krajów bałtyckich wobec kryzysu migracyjnej w Europie i kwestii przyjmowania uchodźców przez państwa członkowskie UE. Litwa, Łotwa i Estonia zgodziły się na przyjęcie większych grup uchodźców, niż początkowo deklarowały, jednak sprzeciwiają się wprowadzeniu stałego mechanizmu kwot. Jak pisze autorka analizy, Joanna Hyndle-Hussein: "Uznano, że opór nie będzie skuteczny, kwoty uchodźców zostaną przez UE narzucone także państwom bałtyckim, ale ich zdolność zabiegania w przyszłości o własne interesy w takiej sytuacji będzie dużo mniejsza". 

Przegląd Bałtycki - Polska pomostem energetycznym dla krajów bałtyckich

Redaktor naczelny portalu Biznes Alert Wojciech Jakóbik w artykule dla Przeglądu Bałtyckiego pisze o najbardziej strategicznych projektach energetycznych z udziałem Polski i Litwy: o połączeniu gazowym GIPL oraz moście elektroenergetycznym LitPolLink, a także o kwestii budowy nowej elektrowni atomowej w regionie. "Współpraca energetyczna Polski, Litwy, Łotwy i Estonii kształtowana jest pod wpływem dążeń krajów bałtyckich w kierunku zintegrowania ich rynku energii i gazu z rynkiem europejskim. W mniejszym stopniu decydują o niej aspiracje państw bałtyckich, których często nie podziela Warszawa" - zauważa autor artykułu.

poniedziałek, 21 września 2015

Przegląd mediów 14-20 września 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 14-20 września 2015 r.:


Litwa nie zgadza się na wprowadzenie stałych obowiązkowych kwot rozdziału uchodźców pomiędzy kraje członkowskie UE. Jak informuje portal Wilnoteka, Litwa - podobnie jak inne państwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej - obawia się, że wywoła to jeszcze większy napływ imigrantów i ostatecznie zobowiązania przerosną możliwości tych państw. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej Litwa miałaby przyjąć 1105 osób z Syrii, Iraku i Erytrei.


Z okazji odbywających się w niedzielę w Solecznikach tradycyjnych dożynek list do uczestników i organizatorów skierował prezydent RP Andrzej Duda. "W rejonie solecznickim, gdzie zamieszkuje tak wielu Polaków, święto dożynek ma wymiar szczególny. Jest nie tylko dowodem, że kultura polska wzbogaca współczesną Litwę, ale stanowi także piękny przykład tego, jak wielkim atutem europejskich państw, są w dzisiejszym świecie mniejszości" - napisał w liście Andrzej Duda.


"Moglibyśmy zrezygnować z dostaw od Gazpromu już w przyszłym roku. Niezależność nie oznacza jednak zamknięcia rynku dla rosyjskiego producenta" - mówi minister energetyki Litwy Rokas Masiulis w rozmowie z Agnieszką Filipiak dla portalu Wyborcza.biz. Zdaniem litewskiego ministra za mało mówi się o przykładach udanej współpracy Polski i Litwy - Rokas Masiulis wskazuje m. in. na finalizację projektu połączenia elektroenergetycznego LitPolLink. Szef resortu energetyki widzi również wciąż możliwość udziału Polski w projekcie budowy nowej elektrowni atomowej w Wisagini.


Jak odczytywać sygnały płynące z Litwy? - pyta Piotr Maciążek, komentując propozycję ministra energetyki Litwy udziału Polski w projekcie budowy nowej elektrowni atomowej w Wisagini. "W kontekście problemów jakie przeżywa projekt Ignalina II słowa ministra energetyki Rokasa Masiulisa wydają się dość zaskakujące" - pisze autor portalu Defence24.pl, dodając: "W kontekście zachodzących zmian geopolitycznych Ignalina II może jawić się jako idealny przykład współpracy regionalnej (w dodatku komplementarny z powstającym LitPolLinkiem), na którą tak bardzo stawia dziś nowy prezydent Polski i zapewne będzie stawiać ugrupowanie, z którego wywodzi się głowa państwa w przypadku wygranych wyborów parlamentarnych".


We wrześniu 1934 r. przedstawiciele Litwy, Łotwy i Estonii zawarli porozumienie o utworzeniu Bałtyckiej Ententy. Ten krok został przychylnie przyjęty w krajach Europy Zachodniej. Czym w rzeczywistości była Bałtycka Ententa? Jaką rolę w jej tworzeniu odegrała dyplomacja Związku Sowieckiego? Co stało na przeszkodzie poszerzeniu sojuszu o Polskę i Finlandię? Jak litewska dyplomacja próbowała przezwyciężyć polsko-litewski spór o Wilno? Na te pytania próbuje odpowiedzieć artykuł Eglė Samoškaitė. Tłumaczenie artykułu, który pierwotnie ukazał się na portalu Delfi, publikuje portal Przegląd Bałtycki.


W najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego" artykuł Piotra Oleksego (dyrektora Fundacji East West Analytics) o sytuacji Polaków na Litwie w kontekście niedawnych strajków polskich szkół oraz zbliżających się wyborów parlamentarnych w Polsce. "Udział polityków z Polski w tym sporze jest mało konstruktywny - i staje się raczej kolejnym elementem politycznej układanki, której ofiarą jest polskie szkolnictwo na Litwie" - pisze Piotr Oleksy.


Z okazji 76. rocznicy zdradzieckiego ataku Związku Sowieckiego na Polskę przedstawiciele ambasady RP oraz społeczności polskiej na Litwie złożyli kwiaty na Rossie. W uroczystości wzięli udział chargé d’affaires Ambasady RP w Wilnie Maria Ślebioda, Konsul Generalny RP Stanisław Cygnarowski oraz attaché obrony przy Ambasadzie RP w Wilnie pułkownik Mirosław Wójcik. Natomiast Polską społeczność na Litwie reprezentowali m.in. prezes ZPL Michał Mackiewicz i starosta frakcji AWPL Rita Tamašunienė.


"Życie i działalność Michała Kleofasa Ogińskiego, którego 250 rocznica urodzin przypada w 2015 roku, w równym stopniu interesuje naukowców polskich, litewskich i białoruskich. Podczas międzynarodowej konferencji naukowej "Michał Kleofas Ogiński. Osobowość i epoka", która rozpoczyna się w Pałacu Władców Litewskich w Wilnie, badacze z Litwy, Polski i Białorusi będą dyskutować na temat epoki, w której żył M. K. Ogiński oraz spuścizny, którą pozostawił. W konferencji weźmie udział potomek tego kompozytora i działacza politycznego Iwo Załuski" - informował portal Wilnoteka.


Około stu intelektualistów i polityków z Europy Środkowo-Wschodniej wezwało swe kraje do większej solidarności z uchodźcami. Wśród sygnatariuszy apelu są byli prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, były premier Litwy Andrius Kubilius oraz poeta Tomas Venclova.


"Gdańsk po raz czwarty gości w Wilnie. Dni Gdańska odbywają się w ramach Jarmarku Narodów na centralnej ulicy Wilna - alei Giedymina. Zainaugurował festiwal wspólny wileńsko-gdański projekt muzyczny FREE CULTURE - Interactions" - o Dniach Gdańska w Wilnie informuje portal Wilnoteka: "Niestety nowe władze Wilna gościnnością nie popisały się. W ubiegłych latach otwarcie Dni Gdańska w Wilnie osobiście ogłaszał mer litewskiej stolicy. W tym roku do tej roli "oddelegowany" został sekretarz Rady Miasta".


"Rzeczpospolita" podaje wyniki sondażu CBOS dotyczącego stosunku Polaków wobec narodów sąsiednich: "Respondenci zapytani o cechy typowego Litwina mieli spore problemy z udzieleniem odpowiedzi – aż siedmiu na dziesięciu badanych (71 proc.) nie miało żadnych skojarzeń. Pozostali odpowiadając na to pytanie, najczęściej mówili o nieprzyjaznym nastawieniu Litwinów do nas, do Polaków mieszkających na Litwie. Wśród cech pozytywnych znalazły się takie określenia, jak: dobry, przyjazny. W katalogu negatywnych cech wymieniano: nieżyczliwy, egoistyczny, niekulturalny".


"Bardzo lubię przyjeżdżać do Wilna. Moim zdaniem, najlepszy okres stosunków polsko-litewskich przypadł właśnie na czas rządów prezydenta Brazauskasa. Bardzo dobrze układała się także moja współpraca z prezydentem Valdasem Adamkusem" – powiedział w wywiadzie dla Radia Znad Wilii były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

poniedziałek, 14 września 2015

Przegląd mediów 7-13 września 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 7-13 września 2015 r.:


"O Wilnie Waldemar Wołkanowski może opowiadać godzinami" - tak zaczyna się relacja z piątkowego spotkania w Domu Kultury Polskiej w Wilnie na portalu Wilnoteka.lt. Waldemar Wołkanowski zaprezentował gościom DKP swoją najnowszą publikację poświęconą Michałowi Węsławskiemu, prezydentowi Wilna w latach 1905-1916. "Waldemar Wołkanowski w swojej książce przedstawił przede wszystkim działalność Michała Węsławskiego, ale sięgnął też do żmudzkich dziejów rodu Węsławskich" - relacjonuje Barbara Sosno. Gościem specjalnym prezentacji była Mariquita Compe-Węsławska, synowa Stanisława Węsławskiego - syna Michała.


Goście dyskusji zorganizowanej przez Polski Klub Dyskusyjny debatowali o możliwościach transmisji na Litwie TVP i innych polskich telewizji. Spotkanie relacjonuje portal Radio Znad Wilii: "Brak pieniędzy, problemy z prawem autorskim oraz brak jakiegokolwiek sygnału ze strony Polski" - takie przyczyny, dla których na Litwie brakuje polskich telewizji, wskazywali uczestnicy. Rozmówcy zgodzili się m. in. z tym, że Polska nie oferowały nigdy żadnej pomocy w umożliwieniu transmisji TVP na Litwie. Dyskutowano również o tym, czy sami Litwini chcieliby oglądać polską telewizję oraz o przeciwdziałaniu propagandzie przekazywanej przez nadawane na Litwie telewizje rosyjskie.


Przed tygodniem minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska wystosowała pisma do strajkujących rodziców uczniów szkół polskich oraz do swojej litewskiej odpowiedniczki Audronė Pitrėnienė. Polska minister zakończyła swój list do rodziców słowami: "Będziemy uważnie przyglądać się sytuacji w Wilnie i podejmować działania w obronie praw polskich dzieci na Litwie". Szefowa litewskiego resortu oświaty oświadczyła, że przygotowuje odpowiedź na list Joanny Kluzik-Rostkowskiej: "W zasadzie nic się nie zmieniło, w żadnych dokumentach nie nastąpiły zmiany pogarszające kształcenie dzieci narodowości polskiej na Litwie. Wszystko jest zgodne z umową podpisaną przez ministrów Litwy i Polski jeszcze w 2002 roku".


Zgodnie z propozycją szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera Litwa ma przyjąć w ciągu dwóch najbliższych lat 1105 uchodźców (a nie jak wcześniej proponowano 325). Liderzy litewskich partii politycznych nie mają jednego zdania w tej kwestii. "Powinniśmy być solidarni i rozwiązywać ten problem wspólnie z innymi państwami UE" - mówi premier i lider socjaldemokratów Algirdas Butkevičius. Plan rozmieszczenia uchodźców w różnych krajach UE krytykują liderzy Partii Pracy Valentinas Mazuronis oraz Porządku i Sprawiedliwości Rolandas Paksas. Lider AWPL Waldemar Tomaszewski uważa z kolei, iż Litwa powinna przyjąć migrantów tylko na zasadzie dobrowolności.


W ramach XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy odbył się panel dyskusyjny "LNG: Nowe możliwości dla Europy Środkowej". Jego uczestniczy omówili m. in. kwestie eksportu amerykańskiego LNG do Europy, wpływu terminalu w Kłajpedzie na ceny gazu dla Litwy oraz planów współpracy energetycznej państw bałtyckich z krajami skandynawskimi. W dyskusji - prowadzonej przez b. ministra energetyki Litwy i prezesa zarządu Polsko-Litewskiej Izby Handlowej - wzięli udział: Saulius Bilys (Dyrektor Generalny Amber Grid), Matthew Bryza (Dyrektor ds. Programu Energetycznego w Międzynarodowym Centrum Badań nad Obronnością), Kimball C. Chen (prezes Energy Transportation Group), Grzegorz Cydejko (dziennikarz Forbes Polska) oraz Dominykas Tučkus (Dyrektor Generalny LITGAS). Przebieg dyskusji relacjonuje portal Defence24.pl.


W czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy odbył się również Business Mixer Polsko-Litewskiej Izby Handlowej: zaprezentowani zostali nowi członkowie Izby - Litgrid (operator systemu przesyłowego energii elektrycznej) oraz Amber Grid (operator systemu przesyłowego gazu ziemnego). Litgrid i polski operator PSE kończą prace nad pierwszym polsko-litewskim połączeniem systemów energetycznych "LitPol Link": pod koniec roku ma zostać uruchomiony most elektroenergetyczny, który połączy infrastruktury energetyczne państw bałtyckich i Europy Zachodniej. Natomiast Amber Grid i polski Gaz-System budują most energetyczny między Polską, Litwa a krajami bałtyckimi. Gazociąg ma na celu integrację rynków gazowych państw bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu UE, dywersyfikację źródeł dostaw gazu oraz podniesienie bezpieczeństwa dostaw. Projekt całkowicie ma być zrealizowany do końca 2019 r.


Mniejszość niemiecka w Polsce w obronie polskich szkół na Litwie: Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (Verband der deutschen Sozial-Kulturellen Gesellschaften in Polen, VDG) wystąpił w obronie polskiego szkolnictwa na Litwie. W wydanym w tej sprawie oświadczeniu zarząd Związku pisze m. in.: "Wyrażamy solidarność oraz wsparcie dla polskiej mniejszości narodowej na Litwie". Zarząd VDG zwraca uwagę na znaczenie systemu szkolnictwa mniejszościowego dla podtrzymania tożsamości narodowej mniejszości i zachowania swojego języka. "Z wielką troską wzywamy zarówno Rząd Litwy jak i osoby odpowiedzialne po stronie Związku Polaków na Litwie do podjęcia wysiłku i próby wzajemnego zrozumienia argumentów i takiego uregulowania zasad funkcjonowania szkolnictwa polskojęzycznego, by ten skarb zachować bez uszczerbku - nawet jeśli wymaga ewentualnych korekt" - pisze w oświadczeniu Zarząd VDG.

Inna Wileńszczyzna jest możliwa - Polskie okno na świat pozostanie zamknięte?

Wileński publicysta Aleksander Radczenko relacjonuje na swoim blogu "Inna Wileńszczyzna jest możliwa" przebieg zorganizowanej przez Polski Klub Dyskusyjny debaty poświęconej możliwości transmisji polskich kanałów telewizyjnych na Litwie. "Po raz pierwszy usłyszałem publicznie dlaczego - według strony litewskiej - polskie telewizyjne okno na świat pozostanie najpewniej dla nas zamknięte" - pisze Aleksander Radczenko - "Wiąże się to z trzema podstawowymi problemami: praw autorskich, braku popytu oraz braku zainteresowania po stronie polskiej".


W najnowszym komentarzu dotyczącym stosunków polsko-litewskich Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita") koncentruje się na wspólnych projektach z dziedziny transportu i energetyki, mających zbliżyć kraje bałtyckie z Polską i resztą Europy. "Część polityków litewskich uważała, że przeciąganie budowy w czasie nie jest przypadkowe. Że to kara za złe traktowanie mniejszości polskiej" - zauważa red. Haszczyński mając na myśli projekt polsko-litewskiego mostu energetycznego. Projekt ma zostać jednak sfinalizowany do końca tego roku. "Teraz te zarzuty czy podejrzenia mają się stać nieaktualne. Warto, by i władze litewskie sprawiły, aby nasze zarzuty i podejrzenia nie miały racji bytu" - zauważa publicysta "Rzeczpospolitej".


W czwartek, 10 września, odbyło się w Wilnie spotkanie wiceministrów edukacji Litwy i Polski: Genoveity Krasauskienė i Ewy Dudek. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony polskiej. "Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją środowisk polskich na Litwie. Zmiany wprowadzone w litewskim systemie oświaty w 2011 r. doprowadziły do tego, że absolwenci polskich szkół na Litwie coraz rzadziej są w stanie podjąć studia na litewskich uczelniach publicznych" - mówiła po spotkaniu polska wiceminister. "Mówiąc o ujednoliconym egzaminie z języka litewskiego były pewne zarzuty, że być może dla polskich uczniów ze szkół mniejszości narodowych jest zbyt trudny. Jednak kiedy pokazaliśmy analizę, jak zdają uczniowie ze szkół mniejszości narodowych i ze szkół litewskich, to niepokój znikł" - tłumaczyła z kolei Genoveita Krasauskienė.


"Polska jest jednym z kluczowym partnerów strategicznych Litwy na polu energetyki" - mówił w ubiegłą środę na 25 Forum Ekonomicznym w Krynicy minister energetyki Litwy Rokas Masiulis. "Wspólne projekty, które obecnie są implementowane - budowa połączenia LitPolLink i połączenia gazowego Polska-Litwa (GIPL), jak również synchronizacja litewskiego systemu elektroenergetycznego z kontynentalną siecią europejską - to znakomite przykłady, jak aktywna i owocna może być współpraca, kiedy są wspólne interesy i cele". Minister Masiulis podkreślił rolę bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie wiele krajów uzależnionych jest od importu energii z krajów trzecich.


Na 99. posiedzeniu Sejmu VII kadencji podjęta została uchwała w sprawie sytuacji polskiego szkolnictwa na Litwie. Uchwałę poparły wszystkie kluby parlamentarne. Za jej przyjęciem głosowało 411 posłów, 4 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zaniepokojenie ograniczaniem dostępu do edukacji mieszkającym na Litwie Polakom" - stwierdza uchwała. Zachowanie statusu polskich szkół średnich - jak ujmuje to uchwała - jest warunkiem przetrwania polskiego języka i kultury na ziemi litewskiej, gdzie istniały od wieków jako ślad dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Sejm zwraca się do władz litewskich z apelem o podjęcie kroków w celu zażegnania konfliktu: "Chcemy budować wzajemne relacje na gruncie wspólnego dobra, wzajemnego poszanowania praw i tożsamości obywateli obu państw". Z pełną treścią projektu uchwały można zapoznać się na stronie Sejmu.

Gazeta Wyborcza - Jestem z Wilna. To widać

Od kilku dni na polskim rynku księgarskim jest już dostępna powieść "Silva rerum" litewskiej autorki Kristiny Sabaliauskaitė. Przed paroma laty powieść stała się na Litwie wydarzeniem literackim zdobywając ogromną popularność wśród czytelników i uznanie krytyki. W Magazynie Świątecznym "Gazety Wyborczej" z autorką powieści rozmawia Ewa Wołkanowska-Kołodziej. "Dziś na Litwie przesadnie akcentuje się znaczenie języka, będącego jakoby podstawą tożsamości narodowej. Chciałam, żeby czytelnik zrozumiał, że kiedyś tożsamość rozumiano inaczej. Szlachcice czuli się Litwinami, choć na co dzień mówili po polsku, a raczej w dialektach Wielkiego Księstwa" - mówi pisarka. A tak autorka zachęca Polaków do lektury swojej książki: "Raptem dwory i ulice Wilna przemówiły. Mam nadzieję, że przemówią i do polskiego czytelnika - przekład pani Izabeli Korybut-Daszkiewicz jest naprawdę znakomity".

poniedziałek, 7 września 2015

Przegląd mediów 31 sierpnia-6 września 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 30 sierpnia-6 września 2015 r.:


Gratka dla miłośników litewskiej literatury: niedzielna audycja "Z najwyższej półki" w radiowej Trójce nadawana była 30 sierpnia z Wilna. Autor audycji, Michał Nogaś, przebywał w litewskiej stolicy w związku ze zbliżającą się polską premierą powieści Kristiny Sabaliauskaitė "Silva rerum". Pisarka, która była gościem programu, opowiadała m. in. o tym jak przygotowywała się do napisania powieści i dlaczego zajęło jej to dziesięć lat. "Silva rerum" ukaże się na polskim rynku nakładem Wydawnictwo Znak. Całość audycji do odsłuchania na stronach Trójka - Program 3 Polskiego Radia.


1 września rozpoczął się na Litwie rok szkolny. Wileńskie media obficie informują o uroczystościach rozpoczęcia zajęć w polskich szkołach w litewskiej stolicy. Nie wszystkie placówki są pewne swojej najbliższej przyszłości. Portal Wilnoteka.lt informuje o pikiecie zorganizowanej przez rodziców i nauczycieli Szkoły Średniej im. Joachima Lelewela. Organizatorzy nie zgadzają się na przeniesienie szkoły z historycznej siedziby do nowego budynku. 15 lipca Rada Miasta Wilna przyjęła uchwałę, na mocy której Szkoła im. Lelewela uzyskała zgodę na rozpoczęcie procesu akredytacji programu kształcenia średniego, ale w zamian za to w przyszłym roku będzie musiała przenieść się z Antokola na Żyrmuny. Uchwała Rady została zaskarżona w sądzie przez rodziców. Posiedzenie sądu zostało wyznaczone na 27 października.


Niepewna pozostaje również sytuacja Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego: 31 sierpnia, w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdziło, że szkoła nie może kompletować 11. i 12. klas. NSA uznał, że wcześniejsza decyzja Sądu Administracyjnego w Wilnie z 11 sierpnia nie odpowiadała wszystkim wymogom prawnym. Wileński sąd zawiesił wówczas obowiązywanie uchwał Rady Miejskiej Wilna, zgodnie z którymi szkoła miała nie kompletować 11. i 12. klas. Mer Wilna Remigijus Šimašius zapewnił, że stołeczny samorząd zezwoli uczniom 11-12 klas na zakończenie szkół w placówkach, w których obecnie się uczą.


Jerzy Haszczyński, publicysta dziennika "Rzeczpospolita" o strajku w polskich szkołach na Litwie: "Strajk, który ma się rozpocząć 2 września, zapowiada się na najważniejsze od kilku lat starcie między władzami litewskimi a Polakami na Litwie". Odpowiadając na zarzuty litewskich elit, którzy za inicjatora protestów uważają lidera AWPL Waldemara Tomaszewskiego, Haszczyński pisze: "Strajk może i leży w interesie Tomaszewskiego, lecz jest efektem długoletniej pracy polityków litewskich nad pogarszaniem stanu polskiego szkolnictwa".


"Polscy uczniowie na Litwie strajkowali w środę przeciw ustawie ujednolicającej zasady zdawania matur przez Litwinów i członków mniejszości narodowych. Protest wpisuje się w polską kampanię wyborczą" - relacjonuje strajk uczniów polskich szkół na Litwie "Gazeta Wyborcza": "Protest po raz kolejny odbywa się w czasie, gdy Polska szykuje się wyborów parlamentarnych. W okresie wyborczym najłatwiej przyciągnąć uwagę polityków w Warszawie. Podobnie było w 2011 roku. Wtedy polska społeczność porównywała swoją sytuację do strajku dzieci we Wrześni. W obliczu kampanii wyborczej nawet premier Donald Tusk udał się na Litwę. Jego wizyta nie zmieniła jednak postawy Wilna, podobnie jak podróże prezydenta Bronisława Komorowskiego czy Lecha Kaczyńskiego".


W Wilnie gości sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wziął on udział w uroczystości otwarcia sztabu NFIU (NATO Force Integration Unit). Pozostałe sztaby zostaną uruchomione na Łotwie, w Estonii, Rumunii, Bułgarii oraz w Polsce. Centralne uroczystości inauguracji działalności sztabów odbywają się na Litwie. "Flagi NATO wznoszą się dziś w sześciu krajach członkowskich. Dzięki temu cały sojusz robi duży krok w kierunku solidarności, większej siły i lepszego przygotowania" - powiedział podczas ceremonii Jens Stoltenberg. "Agresja Rosji na Ukrainie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa kontynentu. Dlatego agresorzy nie mogą być partnerami. Dlatego też postanowiliśmy wzmacniać swoje bezpieczeństwo" - mówiła również uczestnicząca w uroczystości prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė.


W piątek, 4 września, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się prezentacja książki Waldemara Wołkanowskiego pt. "Michał Węsławski - biografia prezydenta Wilna w latach 1905-1916" z udziałem autora. Na spotkanie zaprosił portal Wilnoteka.lt, na którym również można przeczytać artykuł Walentego Wojniłły przybliżający osobę Michała Węsławskiego. Węsławski to - jak pisze Wojniłło - prezydent, "który do dziś może być wzorcem i przykładem dla naszych samorządowców, jak można nawet w trudnych warunkach łączyć wizjonerstwo z konsekwentną realizacją tych wizji, romantyczną dalekowzroczność i urzędniczą odwagę z pozytywistyczną "pracą u podstaw". Wreszcie, jak zdobyć szacunek i uznanie nie tylko wśród swoich, ale też u oponentów politycznych i nawet centralnych władz rosyjskich, które z pewnością miały pierwszego prezydenta-Polaka pod specjalnym nadzorem".