poniedziałek, 7 września 2015

Przegląd mediów 31 sierpnia-6 września 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 30 sierpnia-6 września 2015 r.:


Gratka dla miłośników litewskiej literatury: niedzielna audycja "Z najwyższej półki" w radiowej Trójce nadawana była 30 sierpnia z Wilna. Autor audycji, Michał Nogaś, przebywał w litewskiej stolicy w związku ze zbliżającą się polską premierą powieści Kristiny Sabaliauskaitė "Silva rerum". Pisarka, która była gościem programu, opowiadała m. in. o tym jak przygotowywała się do napisania powieści i dlaczego zajęło jej to dziesięć lat. "Silva rerum" ukaże się na polskim rynku nakładem Wydawnictwo Znak. Całość audycji do odsłuchania na stronach Trójka - Program 3 Polskiego Radia.


1 września rozpoczął się na Litwie rok szkolny. Wileńskie media obficie informują o uroczystościach rozpoczęcia zajęć w polskich szkołach w litewskiej stolicy. Nie wszystkie placówki są pewne swojej najbliższej przyszłości. Portal Wilnoteka.lt informuje o pikiecie zorganizowanej przez rodziców i nauczycieli Szkoły Średniej im. Joachima Lelewela. Organizatorzy nie zgadzają się na przeniesienie szkoły z historycznej siedziby do nowego budynku. 15 lipca Rada Miasta Wilna przyjęła uchwałę, na mocy której Szkoła im. Lelewela uzyskała zgodę na rozpoczęcie procesu akredytacji programu kształcenia średniego, ale w zamian za to w przyszłym roku będzie musiała przenieść się z Antokola na Żyrmuny. Uchwała Rady została zaskarżona w sądzie przez rodziców. Posiedzenie sądu zostało wyznaczone na 27 października.


Niepewna pozostaje również sytuacja Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego: 31 sierpnia, w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdziło, że szkoła nie może kompletować 11. i 12. klas. NSA uznał, że wcześniejsza decyzja Sądu Administracyjnego w Wilnie z 11 sierpnia nie odpowiadała wszystkim wymogom prawnym. Wileński sąd zawiesił wówczas obowiązywanie uchwał Rady Miejskiej Wilna, zgodnie z którymi szkoła miała nie kompletować 11. i 12. klas. Mer Wilna Remigijus Šimašius zapewnił, że stołeczny samorząd zezwoli uczniom 11-12 klas na zakończenie szkół w placówkach, w których obecnie się uczą.


Jerzy Haszczyński, publicysta dziennika "Rzeczpospolita" o strajku w polskich szkołach na Litwie: "Strajk, który ma się rozpocząć 2 września, zapowiada się na najważniejsze od kilku lat starcie między władzami litewskimi a Polakami na Litwie". Odpowiadając na zarzuty litewskich elit, którzy za inicjatora protestów uważają lidera AWPL Waldemara Tomaszewskiego, Haszczyński pisze: "Strajk może i leży w interesie Tomaszewskiego, lecz jest efektem długoletniej pracy polityków litewskich nad pogarszaniem stanu polskiego szkolnictwa".


"Polscy uczniowie na Litwie strajkowali w środę przeciw ustawie ujednolicającej zasady zdawania matur przez Litwinów i członków mniejszości narodowych. Protest wpisuje się w polską kampanię wyborczą" - relacjonuje strajk uczniów polskich szkół na Litwie "Gazeta Wyborcza": "Protest po raz kolejny odbywa się w czasie, gdy Polska szykuje się wyborów parlamentarnych. W okresie wyborczym najłatwiej przyciągnąć uwagę polityków w Warszawie. Podobnie było w 2011 roku. Wtedy polska społeczność porównywała swoją sytuację do strajku dzieci we Wrześni. W obliczu kampanii wyborczej nawet premier Donald Tusk udał się na Litwę. Jego wizyta nie zmieniła jednak postawy Wilna, podobnie jak podróże prezydenta Bronisława Komorowskiego czy Lecha Kaczyńskiego".


W Wilnie gości sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wziął on udział w uroczystości otwarcia sztabu NFIU (NATO Force Integration Unit). Pozostałe sztaby zostaną uruchomione na Łotwie, w Estonii, Rumunii, Bułgarii oraz w Polsce. Centralne uroczystości inauguracji działalności sztabów odbywają się na Litwie. "Flagi NATO wznoszą się dziś w sześciu krajach członkowskich. Dzięki temu cały sojusz robi duży krok w kierunku solidarności, większej siły i lepszego przygotowania" - powiedział podczas ceremonii Jens Stoltenberg. "Agresja Rosji na Ukrainie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa kontynentu. Dlatego agresorzy nie mogą być partnerami. Dlatego też postanowiliśmy wzmacniać swoje bezpieczeństwo" - mówiła również uczestnicząca w uroczystości prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė.


W piątek, 4 września, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się prezentacja książki Waldemara Wołkanowskiego pt. "Michał Węsławski - biografia prezydenta Wilna w latach 1905-1916" z udziałem autora. Na spotkanie zaprosił portal Wilnoteka.lt, na którym również można przeczytać artykuł Walentego Wojniłły przybliżający osobę Michała Węsławskiego. Węsławski to - jak pisze Wojniłło - prezydent, "który do dziś może być wzorcem i przykładem dla naszych samorządowców, jak można nawet w trudnych warunkach łączyć wizjonerstwo z konsekwentną realizacją tych wizji, romantyczną dalekowzroczność i urzędniczą odwagę z pozytywistyczną "pracą u podstaw". Wreszcie, jak zdobyć szacunek i uznanie nie tylko wśród swoich, ale też u oponentów politycznych i nawet centralnych władz rosyjskich, które z pewnością miały pierwszego prezydenta-Polaka pod specjalnym nadzorem".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz