poniedziałek, 21 września 2015

Przegląd mediów 14-20 września 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 14-20 września 2015 r.:


Litwa nie zgadza się na wprowadzenie stałych obowiązkowych kwot rozdziału uchodźców pomiędzy kraje członkowskie UE. Jak informuje portal Wilnoteka, Litwa - podobnie jak inne państwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej - obawia się, że wywoła to jeszcze większy napływ imigrantów i ostatecznie zobowiązania przerosną możliwości tych państw. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej Litwa miałaby przyjąć 1105 osób z Syrii, Iraku i Erytrei.


Z okazji odbywających się w niedzielę w Solecznikach tradycyjnych dożynek list do uczestników i organizatorów skierował prezydent RP Andrzej Duda. "W rejonie solecznickim, gdzie zamieszkuje tak wielu Polaków, święto dożynek ma wymiar szczególny. Jest nie tylko dowodem, że kultura polska wzbogaca współczesną Litwę, ale stanowi także piękny przykład tego, jak wielkim atutem europejskich państw, są w dzisiejszym świecie mniejszości" - napisał w liście Andrzej Duda.


"Moglibyśmy zrezygnować z dostaw od Gazpromu już w przyszłym roku. Niezależność nie oznacza jednak zamknięcia rynku dla rosyjskiego producenta" - mówi minister energetyki Litwy Rokas Masiulis w rozmowie z Agnieszką Filipiak dla portalu Wyborcza.biz. Zdaniem litewskiego ministra za mało mówi się o przykładach udanej współpracy Polski i Litwy - Rokas Masiulis wskazuje m. in. na finalizację projektu połączenia elektroenergetycznego LitPolLink. Szef resortu energetyki widzi również wciąż możliwość udziału Polski w projekcie budowy nowej elektrowni atomowej w Wisagini.


Jak odczytywać sygnały płynące z Litwy? - pyta Piotr Maciążek, komentując propozycję ministra energetyki Litwy udziału Polski w projekcie budowy nowej elektrowni atomowej w Wisagini. "W kontekście problemów jakie przeżywa projekt Ignalina II słowa ministra energetyki Rokasa Masiulisa wydają się dość zaskakujące" - pisze autor portalu Defence24.pl, dodając: "W kontekście zachodzących zmian geopolitycznych Ignalina II może jawić się jako idealny przykład współpracy regionalnej (w dodatku komplementarny z powstającym LitPolLinkiem), na którą tak bardzo stawia dziś nowy prezydent Polski i zapewne będzie stawiać ugrupowanie, z którego wywodzi się głowa państwa w przypadku wygranych wyborów parlamentarnych".


We wrześniu 1934 r. przedstawiciele Litwy, Łotwy i Estonii zawarli porozumienie o utworzeniu Bałtyckiej Ententy. Ten krok został przychylnie przyjęty w krajach Europy Zachodniej. Czym w rzeczywistości była Bałtycka Ententa? Jaką rolę w jej tworzeniu odegrała dyplomacja Związku Sowieckiego? Co stało na przeszkodzie poszerzeniu sojuszu o Polskę i Finlandię? Jak litewska dyplomacja próbowała przezwyciężyć polsko-litewski spór o Wilno? Na te pytania próbuje odpowiedzieć artykuł Eglė Samoškaitė. Tłumaczenie artykułu, który pierwotnie ukazał się na portalu Delfi, publikuje portal Przegląd Bałtycki.


W najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego" artykuł Piotra Oleksego (dyrektora Fundacji East West Analytics) o sytuacji Polaków na Litwie w kontekście niedawnych strajków polskich szkół oraz zbliżających się wyborów parlamentarnych w Polsce. "Udział polityków z Polski w tym sporze jest mało konstruktywny - i staje się raczej kolejnym elementem politycznej układanki, której ofiarą jest polskie szkolnictwo na Litwie" - pisze Piotr Oleksy.


Z okazji 76. rocznicy zdradzieckiego ataku Związku Sowieckiego na Polskę przedstawiciele ambasady RP oraz społeczności polskiej na Litwie złożyli kwiaty na Rossie. W uroczystości wzięli udział chargé d’affaires Ambasady RP w Wilnie Maria Ślebioda, Konsul Generalny RP Stanisław Cygnarowski oraz attaché obrony przy Ambasadzie RP w Wilnie pułkownik Mirosław Wójcik. Natomiast Polską społeczność na Litwie reprezentowali m.in. prezes ZPL Michał Mackiewicz i starosta frakcji AWPL Rita Tamašunienė.


"Życie i działalność Michała Kleofasa Ogińskiego, którego 250 rocznica urodzin przypada w 2015 roku, w równym stopniu interesuje naukowców polskich, litewskich i białoruskich. Podczas międzynarodowej konferencji naukowej "Michał Kleofas Ogiński. Osobowość i epoka", która rozpoczyna się w Pałacu Władców Litewskich w Wilnie, badacze z Litwy, Polski i Białorusi będą dyskutować na temat epoki, w której żył M. K. Ogiński oraz spuścizny, którą pozostawił. W konferencji weźmie udział potomek tego kompozytora i działacza politycznego Iwo Załuski" - informował portal Wilnoteka.


Około stu intelektualistów i polityków z Europy Środkowo-Wschodniej wezwało swe kraje do większej solidarności z uchodźcami. Wśród sygnatariuszy apelu są byli prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, były premier Litwy Andrius Kubilius oraz poeta Tomas Venclova.


"Gdańsk po raz czwarty gości w Wilnie. Dni Gdańska odbywają się w ramach Jarmarku Narodów na centralnej ulicy Wilna - alei Giedymina. Zainaugurował festiwal wspólny wileńsko-gdański projekt muzyczny FREE CULTURE - Interactions" - o Dniach Gdańska w Wilnie informuje portal Wilnoteka: "Niestety nowe władze Wilna gościnnością nie popisały się. W ubiegłych latach otwarcie Dni Gdańska w Wilnie osobiście ogłaszał mer litewskiej stolicy. W tym roku do tej roli "oddelegowany" został sekretarz Rady Miasta".


"Rzeczpospolita" podaje wyniki sondażu CBOS dotyczącego stosunku Polaków wobec narodów sąsiednich: "Respondenci zapytani o cechy typowego Litwina mieli spore problemy z udzieleniem odpowiedzi – aż siedmiu na dziesięciu badanych (71 proc.) nie miało żadnych skojarzeń. Pozostali odpowiadając na to pytanie, najczęściej mówili o nieprzyjaznym nastawieniu Litwinów do nas, do Polaków mieszkających na Litwie. Wśród cech pozytywnych znalazły się takie określenia, jak: dobry, przyjazny. W katalogu negatywnych cech wymieniano: nieżyczliwy, egoistyczny, niekulturalny".


"Bardzo lubię przyjeżdżać do Wilna. Moim zdaniem, najlepszy okres stosunków polsko-litewskich przypadł właśnie na czas rządów prezydenta Brazauskasa. Bardzo dobrze układała się także moja współpraca z prezydentem Valdasem Adamkusem" – powiedział w wywiadzie dla Radia Znad Wilii były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz