poniedziałek, 28 września 2015

Przegląd mediów 21-27 września 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 21-27 września 2015 r.:


"Zawsze mówię, że unikalność Wilna polega na tym, że to miasto jest jak chór, w którym każda narodowość jednocześnie śpiewa swoim językiem" - mówi w rozmowie z portalem Przegląd Bałtycki Kristina Sabaliauskaite, autorka powieści "Silva Rerum". "Wilno nie może być przeczytane jednym językiem czy przez pamięć wyłącznie jednej narodowości. Więc całe piękno Wilna tkwi w tym, że ten sam róg ulicy opowiada jedną historię dla litewsko- i dawnych polskojęzycznych Litwinów, a drugą dla Żyda czy Rosjanina, Niemca czy Francuza" - twierdzi pisarka. Jej powieść ukazała się niedawno w Polsce nakładem Wydawnictwa Znak.


22 września na Litwie obchodzony był Dzień Zagłady Żydów. Główne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, korpusu dyplomatycznego i organizacji społecznych odbyły się przed Memoriałem Ponarskim. "Wykreślić, zapomnieć o tamtej zbrodni, która została dokonana na narodzie żydowskim w tamtych latach, to byłoby to samo co poprzeć tę zbrodnię" - mówiła w czasie uroczystości przewodnicząca Sejmu Litwy Loreta Graužinienė. 


"Ponary powinny istnieć w świadomości narodowej" - mówi w rozmowie z "Kurierem Wileńskim" Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, celem którego jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni ponarskiej i ocalenie jej od zapomnienia. Na terenie nieukończonej sowieckiej bazy paliwowej Niemcy wraz z litewskimi kolaborantami wymordowali ok. 100 tys. osób, w tym Żydów, Polaków, Tatarów czy Cyganów. Wśród ok. 20 tys. zamordowanych Polaków byli przedstawiciele wileńskiej inteligencji, np. światowej sławy lekarz, prof. Kazimierz Pelczar.

Inna Wileńszczyzna jest możliwa - Pożyteczni w natarciu

Na Litwie trwa zbieranie podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która ma umożliwić zapis imion i nazwisk w językach oryginalnych na dalszych stronach paszportu. Inicjatorami przedsięwzięcia są działacze skupieni w tzw. Tłoce (lit. Talka) "na rzecz państwowego języka litewskiego", kojarzeni głównie z nurtem nacjonalistycznym. Krytyczny wobec inicjatywy jest publicysta Aleksander Radczenko, autor bloga "Inna Wileńszczyzna jest możliwa": "(Inicjatywa) jeśli dojdzie do skutku może raz i na zawsze pogrzebać szanse na polubowne załatwienie kwestii pisowni nazwisk".

Ośrodek Studiów Wschodnich - Państwa bałtyckie wobec problemu uchodźców

Jedna z ostatnich analiz Ośrodka Studiów Wschodnich poświęcona jest postawie krajów bałtyckich wobec kryzysu migracyjnej w Europie i kwestii przyjmowania uchodźców przez państwa członkowskie UE. Litwa, Łotwa i Estonia zgodziły się na przyjęcie większych grup uchodźców, niż początkowo deklarowały, jednak sprzeciwiają się wprowadzeniu stałego mechanizmu kwot. Jak pisze autorka analizy, Joanna Hyndle-Hussein: "Uznano, że opór nie będzie skuteczny, kwoty uchodźców zostaną przez UE narzucone także państwom bałtyckim, ale ich zdolność zabiegania w przyszłości o własne interesy w takiej sytuacji będzie dużo mniejsza". 

Przegląd Bałtycki - Polska pomostem energetycznym dla krajów bałtyckich

Redaktor naczelny portalu Biznes Alert Wojciech Jakóbik w artykule dla Przeglądu Bałtyckiego pisze o najbardziej strategicznych projektach energetycznych z udziałem Polski i Litwy: o połączeniu gazowym GIPL oraz moście elektroenergetycznym LitPolLink, a także o kwestii budowy nowej elektrowni atomowej w regionie. "Współpraca energetyczna Polski, Litwy, Łotwy i Estonii kształtowana jest pod wpływem dążeń krajów bałtyckich w kierunku zintegrowania ich rynku energii i gazu z rynkiem europejskim. W mniejszym stopniu decydują o niej aspiracje państw bałtyckich, których często nie podziela Warszawa" - zauważa autor artykułu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz