poniedziałek, 5 października 2015

Przegląd mediów 28 września-4 października 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 28 września-4 października 2015 r.:


W dniach 17-18 września br. na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Dynamika stosunków litewsko-polskich". Z relacją z tego wydarzenia, wypowiedziami jej organizatorów i uczestników można zapoznać się na portalu Przegląd Bałtycki. "Na Uniwersytecie Witolda Wielkiego skupiła się spora grupa naukowców, w tym politologów, historyków, socjologów i innych, którzy interesują się Polską i widzą głęboki sens w rozwijaniu współpracy polsko-litewskiej, jak i szeroko pojętego dialogu polsko-litewskiego" - mówi opiekun naukowy konferencji doc. Andrzej Pukszto.


"Sytuacja należącego do PKN Orlen zakładu na Litwie znacznie się polepszyła. Ale jego przyszłość wciąż jest niepewna" - informuje "Rzeczpospolita". Minister energetyki Litwy Rokas Masiulis w rozmowie z dziennikiem obiecał, że rząd litewski zrobi wszystko, żeby pomóc spółce. Masiulis przyznał również, że duże nadzieje wiąże ze współpracą energetyczną krajów bałtyckich z Polską, m. in. z budowanym łącznikiem energetycznym między Polską a Litwą. "Jeśli do tego dołączymy dobrą infrastrukturę gazową, to nagle okaże się, że jesteśmy mocniejsi wewnętrznie, bardziej niezależni" - dodaje szef resortu energetyki.

Litewski Instytut Kultury - Litwa w Krakowie

1 października to początek projektu kulturalnego "Litwa w Krakowie" pod honorowym patronatem ministra kultury Litwy Šarūnasa Birutisa oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Polski Małgorzaty Omilanowskiej. W ramach projektu zaplanowano szereg rozmaitych wydarzeń kulturalnych: wystawy, koncerty, prezentacje książek, spotkania autorskie oraz spektakl teatralny. Pierwsze z wydarzeń biorących udział w projekcie to wystawa "YIVO w Wilnie: początki legendy" poświęcona Żydowskiemu Instytutowi Naukowemu działającemu przed wojną w Wilnie. Wystawę można oglądać w Żydowskim Muzeum Galicja do 8 listopada 2015 r.


Za niecałe 100 dni zacznie działać połączenie energetyczne pomiędzy Polską i Litwą. W ostatni piątek odbyła się specjalna prezentacja projektu. O szczegółach opowiadał prezes zarządu polsko-litewskiej spółki LitPolLink Artūras Vilimas. "Stosunki polityczne szczęśliwie były trochę ponad projektem. One nie psuły nam tempa pracy" - mówił wiceprezes spółki Andrzej Kurpiewski. Prezes Vilimas podkreślał z kolei znaczenie inwestycji dla eliminacji wysp energetycznych na rynku europejskim (taką wyspą pozostawały kraje bałtyckie). "Już nie jesteśmy wyspą, a tylko integralną częścią europejskiego systemu energetycznego. To oznacza, że z tego korzystać będą mogli wszyscy konsumenci z krajów bałtyckich i Polski" - przekonany jest prezes Vilimas.


Początek roku szkolnego na Litwie rozpoczął się od strajku polskich uczniów przeciwko ustawie oświatowej - przypomina "Rzeczpospolita". List w sprawie sytuacji szkolnictwa polskiej mniejszości skierowała do litewskiej minister oświaty szefowa resortu edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. W tym tygodniu minister oświaty Litwy Audronė Pitrėnienė przesłała swoją odpowiedź. "Najbardziej niepokojące w tym liście są zdania sugerujące, że szkolnictwo polskie na Litwie w ogóle w przyszłości zniknie, a jedyne, co pozostanie małym przedstawicielom mniejszości narodowej to dwie lekcje języka ojczystego tygodniowo w szkołach litewskich" - pisze w artykule w "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński.

Inna Wileńszczyzna jest możliwa - Lost in translation?

Sprawę listu minister oświaty Litwy Audronė Pitrėnienė do polskiej minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej komentuje na swoim blogu "Inna Wileńszczyzna jest możliwa" wileński publicysta Aleksander Radczenko. Autor zauważa, że groźby likwidacji polskiego szkolnictwa na Litwie w liście nie ma: "Wręcz przeciwnie litewska minister informuje w nim, że… od kilku miesięcy jest na Litwie rozważany pomysł wprowadzenia w szkołach z litewskim językiem nauczania możliwości uczenia się przez uczniów należących do mniejszości narodowych języków ojczystych".


W czwartek, 1 października, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyło się spotkanie dyrektor Departamentu Mniejszości Narodowych Vidy Montvydaitė z przedstawicielami społeczności polskiej na Litwie. Dyrektor podkreśliła w rozmowie z polskimi działaczami, że polityka praw mniejszości narodowych na Litwie jest sukcesywnie wdrażana w życie, natomiast nie ukrywała, że niezbędne jest uchwalenie ustawy o mniejszościach narodowych. "Ustawa o mniejszościach narodowych jest potrzebna jako narzędzie do wspólnej współpracy" - stwierdziła Vida Montvydaitė.


Portal Radia Znad Wilii relacjonuje dyskusję jaka miała miejsce w piątek, 2 października, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, zorganizowaną przez Polski Klub Dyskusyjny. Tym razem rozmawiano o spuściźnie historycznej Wilna, a uczestnikami dyskusji byli historycy: Waldemar Wołkanowski, autor wydanej niedawno biografii prezydenta Wilna Michała Węsławskiego oraz prof. Alvydas Nikžentaitis, przewodniczący Forum im. Jerzego Giedroycia. Uczestnicy debaty zgodzili się m. in., że w litewskiej stolicy przydałoby się Muzeum Historii Wilna, które mogłoby gromadzić wielonarodowe ślady miasta.


Zgodnie z postanowieniami, jakie zapadły niedawno na posiedzeniu Rady UE, Litwa ma przyjąć 1105 uchodźców relokowanych z Włoch, Grecji, Węgier oraz krajów pozaunijnych. Uchodźcy będą pochodzić głównie z Syrii, Iraku i Erytrei. Ich przyjmowanie ma rozpocząć się od 2016 r. i będzie trwać dwa lata. "To, jak Litwa reaguje na wydarzenia związane z napływem uchodźców, nie odbiega szczególnie od reakcji innych krajów regionu, w tym Polski" - pisze Dominik Wilczewski w poświęconym temu tematowi artykule w czasopiśmie Kultura Liberalna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz