poniedziałek, 19 października 2015

Przegląd mediów 12-18 października 2015 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 12-18 października 2015 r.:


Działający od lipca tego roku Departament Mniejszości Narodowych przy Rządzie Republiki Litewskiej ogłosił wyniki konkursu wniosków na dofinansowanie działalności organizacji mniejszości narodowych. Rozdysponowana została kwota 31 tys. euro. Wśród 44 projektów, które otrzymały dofinansowanie, jest pięć złożonych przez organizacje polskie.


O planowym połączeniu infrastruktury gazowej Polski i krajów bałtyckich pisze "Financial Times". Prezydent Litwy oraz premierzy Polski, Łotwy i Estonii w czwartek (15 października) zawarli w Brukseli porozumienie dotyczące budowy gazociągu GIPL. Gazociąg ma na celu dywersyfikację dostaw energii w krajach bałtyckich i jest traktowany przez Unię Europejską jako element "unii energetycznej". Prace nad jego budową mają ruszyć w przyszłym roku, a zakończenie prac jest zaplanowane na 2019 r.


Polacy nie spieszą się z realizacją projektu gazociągu Polska-Litwa - pisze na portalu Biznes Alert jego redaktor naczelny Wojciech Jakóbik. Budowa gazociągu ma istotne znaczenie dla dywersyfikacji dostaw gazu do krajów bałtyckich. "Ceny dostaw od firm europejskich przez Polskę mogą być konkurencyjne do oferty głównego dostawcy dla Bałtów, czyli rosyjskiego Gazpromu" - pisze Jakóbik. Redaktor Biznes Alert przypomina również, że minister energetyki Litwy Rokas Masiulis konsultował możliwość przyspieszenia budowy GIPL z dyrektorem polskiego Gaz-Systemu Janem Chadamem w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy.


W czwartek (15 października) w Brukseli doszło do podpisania umowy w sprawie budowy połączenia gazowego między Polską a Litwą (GIPL). Zakończenie budowy gazociągu jest planowane na 2019 r. "Początkowo projekt napotkał opór, a nawet niezrozumienie, ze strony innych krajów oraz Komisji Europejskiej. Sądzę jednak, że jest to krok do przodu dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To jest ważne dla całego regionu" - tak projekt budowy gazociągu ocenia prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė.


O zaplanowanym na czwartek (w samo południe) podpisaniu porozumienia w sprawie budowy gazociągu GIPL pisze na portalu Biznes Alert jego redaktor naczelny Wojciech Jakóbik. "Wydarzenie odbędzie się w biurze prasowym Komisji Europejskiej. Wezmą w nim udział także premier RP Ewa Kopacz, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, premier Łotwy Laimdota Straujuma i premier Estonii Taavi Roivas oraz Komisarz UE do spraw energetyki i zmian klimatu Miguel Arias Canete" - informował Biznes Alert.


O podpisaniu umowy ws. gazociągu Polska-Litwa (GIPL), do którego doszło w czwartek w południe w Brukseli informuje "Przegląd Bałtycki": "GIPL będzie pierwszym gazociągiem łączącym Litwę i Polskę oraz pierwszym łącznikiem pomiędzy wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego a Europą kontynentalną. Inwestycja otrzymała status Projektu Wspólnego Interesu. Tego typu projekty mają priorytetowe znaczenie dla stworzenia wspólnego europejskiego rynku energii".


Rusza kolejna edycja konkursu "Polak Roku" na Litwie organizowanego przez redakcję "Kuriera Wileńskiego". Jak informują organizatorzy, konkurs "ma na celu uhonorowanie osób, które w ciągu mijającego roku dokonały czynów wartych upamiętnienia w naszej polskiej kronice na Litwie". Zgłoszenia kandydatów (wraz z uzasadnieniem) mogą składać zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje społeczne i firmy prywatne. Ostateczna lista kandydatów do tytułu zostanie ustalona przez Kapitułę Plebiscytu.


Mniejszości narodowe protestowały przeciwko niesprawiedliwej polityce społecznej - informuje portal "Wilnoteka". W piątek na placu Kudirki w Wilnie (przed siedzibą Rządu) odbył się wiec zorganizowany przez stowarzyszenia rodziców szkół mniejszości narodowych, wspierane przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie. Uczestnicy domagali się m. in. zwiększenia wynagrodzeń dla pracowników kultury, oświaty i pomocy społecznej oraz protestowali przeciwko założeniom nowego Kodeksu Pracy. Według organizatorów w wiecu wzięło udział ok. 4 tysięcy osób.


Zygmunt Klonowski, wydawca dziennika "Kurier Wileński", a od niedawna przewodniczący frakcji polskiej działającej w ramach Związku Wolności Litwy byłego mera Wilna, Artūrasa Zuokasa był gościem październikowej audycji Program Bałtycki w Radiu WNET. Celem frakcji jest aktywizacja polityczna i społeczna polskiej społeczności na Litwie, dbanie o język, oświatę i kulturę ojczystą Polaków, a przede wszystkim o rozwój dialogu między Polakami i Litwinami. Zdaniem gościa Programu Bałtyckiego Zuokas jest spośród litewskich polityków najbardziej przychylnym sprawom polskim. "Pokazał to w czasie, gdy był merem Wilna" - tłumaczy Zygmunt Klonowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz