Kurier Wileński - Adas Jakubauskas: na Litwie brakuje tolerancji i meczetu
Na Litwie mieszka ok. 3 tys. Tatarów, a razem z przybyszami z innych państw, studentami, przedsiębiorcami, osobami przybyłymi po wojnie, Litwę zamieszkuje ok. 6,5 tys. muzułmanów - szacuje dr Adas Jakubauskas, przewodniczący Związku Wspólnot Tatarów Litwy, wykładowca Uniwersytetu Michała Römera w Wilnie. W wywiadzie dla "Kuriera Wileńskiego" Adas Jakubauskas mówi m. in. o problemie uchodźców na Litwie i stosunku Litwinów do muzułmanów. "Wielu ludzi nadal myśli poprzez stereotypy, popierane przez radio, telewizję i gazety. Cieszy jednak, że młodsza generacja patrzy na wszystko szerzej i ten dialog międzykulturowy dla niej jest bardziej prosty" - ocenia Jakubauskas.
Kurier Wileński - Rosną koszta niepodległości energetycznej
O dobiegających końca budowach mostów energetycznych między Litwą a Polską i Szwecją pisze w "Kurierze Wileńskim" Stanisław Tarasiewicz. "Jednak dopiero teraz zaczyna się mówić, że uruchomienie łączy może obciążyć nas miliardowymi kosztami. Nie wyklucza się bowiem, że Litwa będzie musiała słono zapłacić za odłączenie swego systemu energetycznego od rosyjskiego" - pisze dziennikarz "Kuriera" powołując się na opinie ekspertów. Według ocen, planowane na przyszły rok wyjście Litwy z pierścienia energetycznego BRELL (Białoruś, Rosja, Estonia, Litwa, Łotwa) może obciążyć ją zobowiązaniami na kwotę ok. 2,5 mld euro.
Legia Warszawa - Poznaj nowy sztab szkoleniowy Czerczesowa
We wtorek nowym trenerem Legii Warszawa został rosyjski szkoleniowiec Stanisław Czerczesow. Jednym z jego asystentów będzie Litwin Gintaras Staučė, który w przeszłości odpowiadał za szkolenie bramkarzy, ale w Legii jego obowiązki będą szersze. Staučė to jeden z najbardziej znanych zawodników w historii litewskiego futbolu, grał na pozycji bramkarza, w swojej karierze występował w takich klubach jak Spartak Moskwa, Galatasaray Stambuł czy MSV Duisburg, występował w juniorskiej reprezentacji ZSRR, był wielokrotnym reprezentantem Litwy. Od kilku lat pracuje jako trener, ze Stanisławem Czerczesowem współpracował wcześniej m. in. w Tereku Grozny, Amkarze Perm i Dinamie Moskwa.
W środę, 7 października, w Ełku przekazano do użytku nową stację elektroenergetyczną i nową linię wysokiego napięcia. Nowe obiekty są częścią większej inwestycji, jaką stanowi most energetyczny Polska-Litwa. Pierwszy prąd z mostu powinien popłynąć w listopadzie tego roku - zapewnił prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak. Także w listopadzie przedstawiciele PSE oraz litewskiego Litgrid mają oficjalnie ogłosić zakończenie projektu budowy mostu energetycznego. Most umożliwi nie tylko wymianę energii między Polską a krajami bałtyckimi, ale domknie także tzw. pierścień bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku.
Wczoraj w Wilnie odbyła się konferencja prasowa promująca XV Festiwal Filmu Polskiego. W prezentacji wzięły udział m. in. dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie dr Małgorzata Kasner oraz koordynator Festiwalu Anna Pilarczyk-Palaitis. "Na program główny złożą się ambitne filmy, laureaci różnorodnych festiwali filmowych. Naszym zamiarem jest oddanie szerokiego spektrum barw współczesnej polskiej kinematografii, całej okazałości i bogactwa polskich filmów" - mówiła Anna Pilarczyk-Palaitis. W programie znajdą się m. in. filmy "Bogowie", "Body/Ciało", "Ziarno prawdy" oraz "Miasto 44". Zaplanowana jest również retrospektywa twórczości filmowej zmarłego niedawno, a pochodzącego z Nowej Wilejki Tadeusza Konwickiego. Festiwal odbędzie się w dniach 13-20 października br. Filmy będą wyświetlane w trzech wileńskich kinach: "Multikino", "Pasaka" i "Skalvija". Z pełnym programem Festiwalu można zapoznać się na stronie Instytutu Polskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz