Wyborcza.biz - Litwa otwiera Rail Baltica i skarży się na Polskę
Litwa otwiera RailBaltica i skarży się na Polskę - pisze na portalu Wyborcza.biz red. Andrzej Kublik. W piątek został otwarty pierwszy odcinek (między granicą z Polską a Kownem) tej linii kolejowej, mającej zintegrować kraje bałtyckie z europejską przestrzenią transportową. Niepokój Litwy budzą jednak opóźnienia po stronie polskiej: "modernizacja naszej części Rail Baltica na trasie z Białegostoku przez Ełk i Suwałki do Trakiszek na granicy z Litwą nie znalazła się na przyjętej latem przez rząd Polski liście inwestycji kolejowych, których budowę do 2020 r. uznano za priorytet" - informuje Wyborcza.biz.
Radio Znad Wilii - Na Wschodzie bez zmian?
W dniach 8-10 października br. we Wrocławiu odbyła się konferencja Polska Polityka Wschodnia organizowana przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego. Konferencję na portalu Radio Znad Wilii relacjonuje Barbara Jundo-Kaliszewska. Jeden z paneli dyskusyjnych - z udziałem Witolda Jurasza, prezesa Ośrodka Analiz Strategicznych oraz Michała Dworczyka, posła PiS - dotyczył także problematyki Polaków na Wschodzie. Dyskutowano m. in. o sytuacji Polaków na Litwie.
Radio Wnet - Jesień w Polskim Klubie Dyskusyjnym w Wilnie: Valatka, polska oświata, Thriller po wileńsku
O wydanej niedawno książce Rimvydasa Valatki "Jogailos akmuo Lenkija" ("Kamień Jagiełły - Polska"), której prezentacja odbyła się w środę w Instytucie Polskim w Wilnie z prezesem Polskiego Klubu Dyskusyjnego Arturem Zapolskim rozmawiał Program Bałtycki Radia Wnet. "To ważna książka. Może nie tyle dla Polaków z Polski czy z Litwy, ile dla samych Litwinów. Rimvydas Valatka jest jednym z najbardziej znanych dziennikarzy na Litwie, znacząco przyczyniający się do kształtowania opinii publicznej. Już sam fakt, że zabrał się za pisanie książki o Polakach i Polsce, jest warty odnotowania" - mówi Zapolski.
Radio Znad Wilii - Valatka w PKD: Dla mnie "anty" są tylko idioci
W Instytucie Polskim w Wilnie odbyło się w środę spotkanie z redaktorem Rimvydasem Valatką, autorem książki "Jogailos akmuo Lenkija" ("Kamień Jagiełły - Polska"), współorganizowane przez Polski Klub Dyskusyjny. Spotkanie relacjonuje portal Radio Znad Wilii: "Podczas spotkania dało się odczuć, że autor darzy Polskę wielką miłością i szacunkiem". "Nigdy nie byłem ani propolski, ani antypolski. Dla mnie 'anty' są tylko idioci. Do idiotów siebie nie zaliczam" - mówił w czasie prezentacji autor książki.
New Eastern Europe - Poland and Lithuania Need Each Other
"Nie widzę żadnej alternatywy dla prawdziwego strategicznego partnerstwa między Polską a Litwą" - mówi w rozmowie z Bartoszem Marcinkowskim z New Eastern Europe Marius Laurinavičius, litewski analityk Center for European Policy Analysis (CEPA). Zdaniem litewskiego eksperta Polska i Litwa są naturalnymi sojusznikami. "Jeśli Polska chce zostać aktywnym liderem regionalnym, po prostu potrzebuje Litwy" - dodaje Marius Laurinavičius. To samo, jego zdaniem, dotyczy Litwy. "Jeśli chcemy żyć bezpieczniej, musimy współpracować z Polską, musimy nawet pójść na pewne ustępstwa" - uważa analityk.
Radio Znad Wilii - Wyborczy prezent dla AWPL?
"Wtorkowa decyzja Sądu Konstytucyjnego stwierdzająca niekonstytucyjność przepisów określających wielkości jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) do Sejmu, może być sporym prezentem dla AWPL przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi" - pisze w analizie dla portalu Radia Znad Wilii politolog Paweł Sobik z Uniwersytetu Wrocławskiego. Orzeczenie Sądu może przyśpieszyć wprowadzenie zmian planowanych dotąd na 2020 rok. Jak wylicza Sobik, w okręgach utworzonych zgodnie z projektowanymi zmianami AWPL będzie mogła zdobyć co najmniej 3 mandaty.
Waldemar Wołkanowski, historyk z Opola, zajmujący się historią Wilna (m. in. autor wydanej niedawno biografii Michała Węsławskiego, prezydenta Wilna w latach 1905-1916) pisze na portalu Wilnoteka o wileńskich muzeach, zarówno tych działających w czasach przedwojennych, jak i obecnych. Dlaczego jednak nie ma w stolicy Litwy Muzeum Historii Kultury Polskiej? "Owa luźna propozycja nazwy zawiera słowa 'historia' i 'kultura', które mają tutaj znaczenie kluczowe. Oddalają nas od polityki, od 'okupacji Żeligowskiego' i tym podobnych 'drażliwych kwestii'. Chciałbym, aby pojawiła się tu i ówdzie dyskusja na temat takiego muzeum. Są muzea żydowskie, dlaczego nie może być muzeum polskiego?" - pyta w swoim artykule Waldemar Wołkanowski.