poniedziałek, 18 stycznia 2016

Przegląd mediów 11-17 stycznia 2016 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 11-17 stycznia 2016 r.:


"Powinniśmy rozmawiać z Litwą nie tylko o sprawach polskiej mniejszości. Istotna jest sprawa szersza: aktywizacja polskiej polityki zagranicznej w całym regionie" - mówi w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim w audycji "Puls Świata" w Programie 2 Polskiego Radia poseł Michał Dworczyk ("Prawo i Sprawiedliwość"), przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Na stosunki polsko-litewskie, według Dworczyka, wpływ mają przede wszystkim dwie kwestie: obawy i uprzedzenia Litwinów wynikające z trudnej historii oraz wycofanie się polskiej polityki zagranicznej z aktywnej współpracy polsko-litewskiej.


Miniony rok w swojej działalności podsumowuje Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy (SNPL), o czym szczegółowo informuje portal Radio Znad Wilii. "Rok był trudny, ale bardzo udany" - uważa prezes Stowarzyszenia, prof. Henryk Malewski. Wśród najważniejszych wydarzeń wymienia dwie konferencje międzynarodowe: "Nauka a jakość życia" oraz "Pomiędzy integracją a wyłączeniem: prawa językowe mniejszości narodowych w Europie". Plany na przyszły rok również są ambitne: w końcu kwietnia odbędzie się konferencja "Mniejszości narodowe - szansą, wyzwaniem czy zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego". W planach jest także wspólny z Uniwersytetem Wrocławskim projekt naukowo-badawczy, porównujący sytuację Polaków na Litwie i Niemców na Opolszczyźnie.


13 stycznia minęło 25 lat od tragicznych wydarzeń w Wilnie: masakry cywilnych obrońców wieży telewizyjnej w czasie ataku oddziałów sowieckich. Rocznica tych wydarzeń jest obchodzona na Litwie jako Dzień Obrońców Ojczyzny. Obchody zaczęły się już w sobotę, 9 stycznia. W programie uroczystości przewidziano szereg przedsięwzięć, m. in. uroczyste posiedzenie parlamentu z udziałem osób, które bezpośrednio uczestniczyły w wydarzeniach styczniowych. W posiedzeniu nie wziął udział Vytautas Landsbergis, przewodniczący litewskiego Sejmu w latach 1990-1992. Pamięć ofiar została uczczona również na wileńskim Cmentarzu na Antokolu, a w katedrze wileńskiej odprawiona została uroczysta msza.


O tragicznych wydarzeniach wileńskich, których 25. rocznica obchodzona była w środę jako Dzień Obrońców Wolności, pisze portal Przegląd Bałtycki: "Główne uderzenie nastąpiło w nocy z 12 na 13 stycznia. Komitet Ocalenia Narodowego ogłosił przejęcie władzy na Litwie. Tymczasem cywilni obrońcy zaczęli gromadzić się wokół strategicznych obiektów w Wilnie, m.in. pod wieżą telewizyjną, która tej nocy została zaatakowana przez oddziały sowieckie. W wyniku ataku na wieżę zginęło 13 osób: niektórzy od ran postrzałowych, inni zostali przejechani przez czołgi. Czternasta ofiara zmarła po miesiącu w szpitalu".


13 stycznia na Litwie obchodzony Dzień Obrońców Ojczyzny dla uczczenia ofiar sowieckiego ataku na wieżę telewizyjną w Wilnie w 1991 r. Jakie były reakcje międzynarodowe na tę rocznicę? "Prawie nikt na świecie nie zauważył, że 25 lat temu w Wilnie doszło do tragicznych wydarzeń, kluczowych dla upadku Związku Radzieckiego" - pisze w Rzeczpospolita Jerzy Haszczyński: "O rocznicy zapomniano także w Polsce, choć Polacy bardzo wówczas Litwinów wspierali".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz