poniedziałek, 25 stycznia 2016

Przegląd mediów 18-24 stycznia 2016 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 18-24 stycznia 2016 r.:


Jan Sienkiewicz, dziennikarz i publicysta, w latach 90. jeden z liderów organizacji społeczno-politycznych społeczności polskiej na Litwie, m. in. prezes Związku Polaków, odpowiada na pytania portalu Wilnoteka dotyczące wydarzeń stycznia 1991 r. w Wilnie. "Pieriestrojka i odrodzenie narodowe obudziło nie tylko litewskie aspiracje. Polacy na Wileńszczyźnie także mieli swoje nadzieje, oczekiwania, byli też świadomi swoich praw, jako rdzenni mieszkańcy tej ziemi" - przypomina autor artykułu.


W grudniu ub. roku ukazała się książka "Zadziwiające losy wyrazów" będąca zbiorem felietonów Łucji Brzozowskiej ukazujących się przez lata na łamach wileńskiej prasy. Autorka jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego w polskich szkołach na Litwie oraz dziennikarką i publicystką. O książce, o specyfice języka polskiego na Litwie i o innych sprawach związanych z Polakami na Wileńszczyźnie opowiadała w audycji Klub Trójki w Programie 3 Polskiego Radia. Drugim gościem red. Jerzego Sosnowskiego była Kinga Dudzińska-Raś z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, która wyjaśniała kwestie problemowe w stosunkach polsko-litewskich.

Kultura Liberalna - [Putinada] Śmierć zdrajcy

20 stycznia zmarł Mykolas Burokevičius, ostatni lider Komunistycznej Partii Litwy. W styczniu 1991 r. Burokevičius, stając na czele Komitetu Ocalenia Narodowego próbował siłą obalić legalnie wybrane litewskie władze i powstrzymać dążenia niepodległościowe. "Nie żałował podjętych decyzji, nigdy nie wyraził skruchy. Do końca życia był przekonany o konieczności ratowania państwa sowieckiego. Nie przyjmował do wiadomości, że jego upadek był nieuchronny" - pisze o zmarłym Dominik Wilczewski w "Kulturze Liberalnej".

Przegląd Bałtycki - Rail Baltica na Litwie planowo

W ubiegłym roku oddane zostało do użytku połączenie kolejowe między Kownem a granicą z Polską będące częścią międzynarodowej trasy Rail Baltica. Obecnie trwają przygotowania do drugiego etapu: budowy sekcji od Kowna do granicy litewsko-łotewskiej. "Połączenie krajów bałtyckich z pozostałą częścią UE zagwarantuje wygodny i szybki dostęp do centrów administracyjnych, kulturalnych i politycznych. Pozwoli to chociażby zmieniać społeczeństwo oraz zmieniać nawyki i trendy w turystyce" - mówi o projekcie Dainius Budrys, dyrektor spółki "Rail Baltica statyba" w rozmowie z portalem Przegląd Bałtycki.

Polskie Radio - Karta Polaka – co daje?

W cotygodniowym programie "7 Dni Wschód" na antenie Polskiego Radio 24 rozmowa o Karcie Polaka. Gośćmi prowadzącego, Piotra Pogorzelskiego byli: dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, były wiceminister spraw zagranicznych, dr Robert Wyszyński z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się tematyką Polaków na Wschodzie oraz Beata Kost, dziennikarka ze Lwowa. O Kartę Polaka mogą ubiegać się osoby deklarujące narodowość polską będące obywatelami krajów b. ZSRS, w tym krajów bałtyckich, Litwy, Łotwy i Estonii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz