niedziela, 31 stycznia 2016

Przegląd mediów 25-31 stycznia 2016 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 25-31 stycznia 2016 r.:


25 stycznia w Lublinie odbyła się inauguracja wspólnej litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG. W ceremonii uczestniczyli szefowie resortów obrony trzech krajów biorących udział w tej inicjatywie: Juozas Olekas, Antoni Macierewicz i Stepan Połtorak. Minister Olekas wziął również udział w dwustronnym spotkaniu z polskim ministrem obrony. "Omówiliśmy sytuację bezpieczeństwa, rozmieszczenie wojsk sprzymierzonych w regionie, przygotowanie do zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie, dalszej dwustronnej i wielostronnej współpracy w kwestiach bezpieczeństwa i obrony" - mówił po rozmowie z Antonim Macierewiczem Juozas Olekas.

Polska Kronika Filmowa - WOLNA LITWA - PKF nr. 4 1991 r.

"Wolna Litwa" - archiwalny materiał Polskiej Kroniki Filmowej z 23 stycznia 1991 r.: "Uwagę świata przykuwa Bliski Wschód, choć padły strzały i są już ofiary na Wschodzie Europy" - właśnie rozpoczyna się interwencja sił sprzymierzonych na Irak, tymczasem przed kilkoma dniami na Litwie doszło do ataku na wieżę telewizyjną, są zabici i ranni. Polska okazuje solidarność: swoim rodakom z Litwy niosą pomoc Litwini z Suwalszczyzny, w Polsce odbywają się demonstracje poparcia dla litewskich dążeń niepodległościowych.


Pierwsze w tym roku spotkanie organizowane przez Polski Klub Dyskusyjny w Wilnie relacjonuje portal Radia Znad Wilii. Tematem dyskusji była paramilitarna formacja ochotnicza: Litewski Związek Strzelców (tzw. szaulisi). Gościem był jeden z dowódców Związku mjr Mindaugas Milius. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie tej formacji narodowości polskiej. "Wszyscy zgodnie podkreślili, że nigdy nie mieli problemów na tle narodowościowym wewnątrz organizacji, jak również podczas kontaktów z rodakami" - informuje portal Radia Znad Wilii.


"Kurier Wileński" pisze o wydanej niedawno książce Rūty Vanagaitė pt. "Mūsiškiai": "Nowa pozycja odsłania trudny temat, o którym na Litwie mówi się bardzo niechętnie. Jak twierdzą historycy, jest to biała plama historiografii. Mowa o masowych egzekucjach wykonywanych na ludności żydowskiej w 1941-44 roku na Litwie, gdzie zagłada Żydów była przeprowadzana na niespotykaną nigdzie dotąd skalę". Autorka w swojej pracy skupia się na problemie kolaboracji ludności litewskiej z niemieckim okupantem i jej udziału w eksterminacji Żydów: "Jak przyznała autorka książki, temat Holokaustu na Litwie jest znany niedostatecznie, gdyż miejsce zagłady Żydów to nie tylko Ponary. Również litewscy historycy przyznają, że problem Holokaustu na litewskiej prowincji jest prawie niezbadany".


"Kwestia koegzystencji różnych kultur w jednym społeczeństwie staje się coraz bardziej aktualna. Litwa szykuje się do przyjęcia uchodźców, zaś w mediach coraz częściej widzimy, jak trudno z azylantami dają sobie radę kraje zachodnie" - pisze "Kurier Wileński". Na pytania związane z możliwym przybyciem uchodźców na Litwę odpowiadają eksperci: prof. Egdūnas Račius, kierownik katedry regionalistyki Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie oraz Ieva Koreivaitė-Sadauskienė, wykładowczyni Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego, specjalistka ds. polityki i kultury Bliskiego Wschodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz