poniedziałek, 11 stycznia 2016

Przegląd mediów 4-10 stycznia 2016 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 4-10 stycznia 2016 r.:


Premier Litwy Algirdas Butkevičius był gościem programu "Salon Polityczny" w Radiu Znad Wilii. Szef litewskiego rządu zapowiedział, że kwestia oryginalnej pisowni nazwisk zostanie rozwiązana "na wiosnę". "Podczas ostatniego posiedzenia rządu powiedziałem, że dreptanie w miejscu oraz nieprzyjmowanie decyzji nie zbliża do siebie obu państw" - powiedział w rozmowie z Radiem Butkevičius: "Przyjmuję za to odpowiedzialność".


Minister energetyki Litwy Rokas Masiulis w liście do Polski, Łotwy, Estonii i Finlandii zaapelował, by państwa te nie kupowały energii elektrycznej z siłowni atomowych budowanych na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim. Zdaniem Masiulisa kwestię zakupu energii z tych elektrowni należy niezwłocznie omówić na forum regionalnym, a następnie unijnym. Litwa niejednokrotnie wyrażała zaniepokojenie z powodu budowanych z naruszeniem norm międzynarodowych elektrowni atomowych na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim.


Ukazał się nowy numer (1/2016) dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia". W publikacji poruszane są także wątki litewskie: Zbigniew Rokita w tekście "Niemieccy bezprizorni" pisze o książce Alvydasa Šlepikasa "Mam na imię Marytė" wydanej przez Wydawnictwo KEW, natomiast Piotr Kępiński recenzuje powieść Kristiny Sabaliauskaitė "Silva rerum", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak (artykuł "Barokowy poemat z historią w tle").


Nakładem wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej ukazała się książka dr. Audriusa A. Žulysa pt. "Polska w polityce zagranicznej Litwy w latach 1938-1939". Jak informuje wydawca, "monografia stosunków polsko-litewskich w przededniu II wojny światowej porusza ich najbardziej kontrowersyjne i złożone problemy". Zakres czasowy opracowania wyznaczają: polskie ultimatum wobec Litwy, po którym nastąpiło nawiązanie stosunków dyplomatycznych (marzec 1938 r.) oraz wybuch wojny (wrzesień/październik 1939 r.). Autor książki jest historykiem i dyplomatą, pracuje na stanowisku radcy-ministra w Ambasadzie Litwy w Polsce.


Zakończyła się 18. edycja konkursu "Polak Roku" organizowanego przez "Kurier Wileński". W plebiscycie czytelników zwyciężył ks. Józef Aszkiełowicz, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole. Wyboru "Polaka Roku 2015" po raz pierwszy dokonywali wspólnie czytelnicy i kapituła konkursu. "Jestem mile zaskoczony. Ale czuję wielką odpowiedzialność. Być Polakiem Roku to oznacza bronić społeczeństwo. Szczerze mówiąc nie oczekiwałem tego tytułu. Teraz czuję się jakbym był reprezentantem całej społeczności polskiej, a to wielka odpowiedzialność" - powiedział laureat nagrody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz