poniedziałek, 4 stycznia 2016

Przegląd mediów 21 grudnia 2015-3 stycznia 2016 r.

Wybrane artykuły i materiały poświęcone tematyce litewskiej, stosunków polsko-litewskich i krajów bałtyckich w dniach 21 grudnia 2015-3 stycznia 2016 r.:

Przegląd Bałtycki - Quo Vadis, Wileńszczyzno?

"Quo Vadis, Wileńszczyzno?" - pyta politolog z Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego Mariusz Antonowicz w tytule artykułu, który publikuje portal Przegląd Bałtycki. "Chcąc rozwiązać kwestię litewskich Polaków, trzeba patrzeć na nią kompleksowo, zważając na okoliczności historyczne i kulturowe. Dominujący w obecnej litewskiej polityce pogląd, że wszystko polepszy się automatycznie, gdy się usunie Tomaszewskiego lub gdy się rozwiąże kilka symbolicznych problemów, jest myśleniem życzeniowym" - stwierdza autor artykułu.


Justyna Giedroyć z "Kuriera Wileńskiego" rozmawia z litewską pisarką Kristiną Sabaliauskaitė. Pierwszy tom jej bestsellerowej sagi "Silva rerum" ukazał się w ubiegłym roku w Polsce w przekładzie Izabeli Korybut-Daszkiewicz. Pisarka chwali w wywiadzie polskie tłumaczenie: "Jestem niezmiernie wdzięczna tłumaczce Izabeli Korybut-Daszkiewicz, która zrobiła naprawdę doskonały przekład - tak, niby ja sama napisałabym po polsku, a przecież tekst jest bardzo skomplikowany. Te długie zdania mają pewną rytmikę, która jest bliższa poezji niż prozie. Pani Korybut-Daszkiewicz pochodzi ze słynnego rodu Korybutów, a więc i jej tłumaczenie jest królewskiej jakości".


"Czy Rosja może wykorzystać przesmyk suwalski do sprowokowania konfliktu z udziałem Polski i Litwy?" - pyta autorka programu Studio Wschód TVP red. Maria Przełomiec. "Zasadnym wydaje się zakładanie, że Rosja wykorzysta wąski przesmyk suwalski w każdym konflikcie z NATO z udziałem państw bałtyckich" - uważa analityk John R. Deni z Instytutu Studiów Strategicznych w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych. Szerzej na sprawę patrzy litewski publicysta Rimvydas Valatka: "Nasz problem, nie tylko Polaków i Litwinów, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej, polega na tym, że często większą wagę nadawaliśmy swoim wzajemnym walkom i krzywdom, jednocześnie lekceważąc autentyczne zagrożenia zewnętrzne".


23 grudnia 2015 r. minęło 10 lat od zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego na stanowisku Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. O polityce zagranicznej prezydenta Kaczyńskiego pisze w "Teologii Politycznej" Bartosz Światłowski, analityk Centrum Analitycznego Klubu Jagiellońskiego: "Świadomy obecności napięć historycznych między Polską i Litwą oraz Polską i Ukrainą postulował rozwiązywanie obecnych problemów w imię wspólnych, długofalowych interesów. (...). Stając w obronie praw mniejszości polskiej na Litwie przekonywał, że stosunki polsko-litewskie muszą być prowadzone w myśl zasad wspólnego bezpieczeństwa, a nie małostkowych resentymentów".


O powojennej litewskiej partyzantce antysowieckiej pisze w dodatku "Ale Historia" Leszek Moczulski, opierając się m. in. o dziennik jednego z partyzantów o pseudonimie "Dziukas". "Ostatni partyzant zginął w 1965 r., ale raz posmakowanej wolności się nie zapomina. Niedługo potem opór zaczął rosnąć od nowa, już inny - racjonalny, przemyślany. Wolność, nadzieja wyzwolenia nie może zależeć od innych, trzeba ją uzyskać własnym rozumnym wysiłkiem. To Litwa stała się pierwszym niepodległym krajem w ZSRR" - konkluduje autor artykułu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz